Jak najlepiej pozbyć się gruzu?

wywóz gruzu

Podczas remontu mieszkania musimy się liczyć z tym, że pozostanie nam po tym dużo gruzu (szczególnie w przypadku wyburzania ścian). Gruzu nie można (a przynajmniej nie powinno się) wrzucać do kontenerów na śmieci komunalne. Każda gmina powinna mieć wyznaczone miejsce na wywózkę gruzu.

Pozbywanie się gruzu – sposoby

wywóz gruzuTransport musimy zapewnić jednak we własnym zakresie. Odpady można składować w specjalnie do tego przygotowanej wytrzymałej torbie lub np. w kontenerze (dobre rozwiązanie, gdy gruzu będzie dużo; dodatkowo można wybrać kontener o różnych gabarytach – od kilku do kilkunastu metrów sześciennych). Niektóre samorządy same dają dostęp do pojemników na odpady, aby ograniczyć tworzenie się nielegalnych wysypisk. Niestety nadal jest to dość powszechna praktyka, za którą grozi jednak mandat w wysokości 500 złotych. Niekiedy gruz może się przydać – np. do utwardzenia drogi, wyrównania terenu, wyłożenia nim ziemi pod garażem. Warto więc się zastanowić, czy zamiast wywozić gruz, nie da się go wykorzystać w inny sposób. Czasem ktoś może sam zgłosić chęć zajęcia się naszym gruzem (w Internecie można trafić na podobne ogłoszenia). W takim przypadku za wywóz gruzu zapłaci osoba zainteresowana. Przy dużej ilości odpadów budowlanych warto zaopatrzyć się w zsypy do gruzu. Najlepiej wtedy wynająć kontener i tak poprowadzić zsyp, aby towar wlatywał prosto do kontenera. Wadą takiego rozwiązania jest duża ilość wytwarzanego hałasu, ale niekiedy będzie to koniecznością. Noszenie ciężkich wiader z gruzem może łatwo skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu.

wywóz gruzuPrzy rozbiórce całych budynków konieczne będzie skorzystanie z usług jednej z firm zajmujących się wywozem odpadów. Duże znaczenie ma, jakiego typu budynek ma ulec rozbiórce. Niekiedy (np. przy konstrukcjach stalowych) wiele elementów może być wykorzystana ponownie lub zostać oddana do skupu za dobre pieniądze. Sama rozbiórka najczęściej wymaga wykorzystania specjalistycznych maszyn i trwa przynajmniej kilka dni. Wyburzenie domu kosztuje średnio 20 do 40 tysięcy złotych. Duże znaczenie ma w tym przypadku kubatura (grubość ścian), wysokość budynku i jego skomplikowanie. Najlepiej, gdy gruz i inne odpady są na bieżąco dzielone i wywożone. Zajmuje się tym zwykle firma rozbiórkowa, choć nic nie stoi na przeszkodzie byśmy wybrali inną specjalnie do tego celu.

Zwykle jednak lepiej korzystać z usług jednej firmy, gdyż za kompleksowe usługi płaci się mniej. Bardzo duże znaczenie przy kosztach wywozu odpadów ma odległość od wysypiska/składowiska. Koszt wywozu metra sześciennego gruzu może wynieść nawet sto złotych.