Bezpieczeństwo, a zbiorniki na olej napędowy

zbiornik na olej napędowy

Przechowywanie wszelkiego rodzaju niebezpiecznych substancji jest tematem bardzo drażliwym i mocno kontrolowanym. Wiele z nich może spowodować znaczne straty i zagrożenie, jeśli nie są przechowywane we właściwych warunkach, lub źle eksploatowane. Szczególnie często występują naruszenia wobec przechowywania paliw ciekłych, które wiele ludzi potrafi składować praktycznie gdzie popadnie, niezależnie czy to stara beczka, czy nieprzeznaczony do tego celu zbiornik na ciecz.

Zbiornik na olej wysokiej jakości

zbiornik na olej napędowySzczególnie niebezpiecznie jest nieodpowiednie składowanie oleju napędowego. Jest on znacznie bardziej lepki i pali się dłużej niż benzyna bezołowiowa. Dlatego też ugaszenie pożaru spowodowanego przez jego zapłon jest niezwykle trudne i często wręcz graniczy z cudem. Benzyna jest bardziej wybuchowa i pali się zdecydowanie szybciej z większą energią. Często większość jej objętości w razie zapłonu znika w postaci kuli ognia, która wbrew pozorom jest mniej groźna niż powoli paląca się kałuża paliwa. Potocznie zwana ropa, nie spala się jednak ani tak szybko, ani gwałtownie. Jest to paliwo mniej przerobione, które uwalnia więcej energii w dłuższym odstępie czasu, dlatego podpalenia z jej użyciem są bardziej niebezpieczne. Jeśli chcemy składować tego typu substancje, ważne jest by posiadać bezpieczny zbiornik na olej napędowy, który będzie się charakteryzować wysoką jakością wykonania i spełniać wszelkie normy związane z konstrukcjami tego typu.

zbiornik na olej napędowyZdecydowanie najsolidniejsze są zbiorniki dwupłaszczowe, które gwarantują największe zabezpieczenie przed wyciekiem i przerwaniem ciągłości takiego materiału. Najczęściej wykonywane są one z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego, które jest zdecydowanie bezpieczniejsze w warunkach domowych. Metalowe konstrukcje w razie uszkodzenia mają ogromne ryzyko wytworzenia iskry, która może skończyć się tragicznie zapalając cały ładunek znajdujący się w środku takiego pojemnika. Dodatkowo tworzywo sztuczne nie przewodzi ładunków elektrycznych, które mogą być kolejnym zagrożeniem w gospodarstwie domowym. Oprócz odpowiedniego zbiornika, należy także pamiętać o jego montażu w miejscu dozwolonym. Tego typu umieszczenie regulowane jest w rozdziale 3, paragrafie 11 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych i terenów.

Nieprzestrzeganie tych regulacji może się wiązać z ogromnymi karami i stwarzaniem niebezpieczeństwa dla siebie i innych. Powinniśmy zwracać uwagę czy firma zajmująca się dostawą i montażem zbiorników tego typu jest świadoma tego typu regulacji, co świadczy na ich korzyść i pokazuje ich profesjonalizm.