Zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania wody

W roku 2022 szacunkowa liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze-woda wynosiła 188,2 tysiące urządzeń. Wzrost względem poprzedniego roku sięgnął 137%. Pompa tego typu to urządzenie, w którym parownik ogrzewany jest przy pomocy powietrza. Jest to urządzenie grzewcze, które pozwala na pozyskiwanie energii cieplnej nawet przy temperaturze -25 stopni Celsjusza.

Pompa ciepła w domu

domowa pompa ciepła Wraz ze spadkiem temperatury otoczenia poniżej krytycznego poziomu włącza się awaryjna grzałka elektryczna. Pracę przy silnym mrozie umożliwiają także dodatkowe zawory rozprężne. Nowoczesne pompy ciepła typu powietrze-woda są w stanie dostarczać ciepło do instalacji CO oraz CWU. System sterowania pozwala na modulację mocy w określonym zakresie. Temperatura wody może wynieść do 55 stopni Celsjusza. Skropliny są zabezpieczane przed zamarzaniem nawet w skrajnie niskich temperaturach. Możliwe jest zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie pomieszczeń. Urządzenia posiadające wbudowaną grupę hydrauliczną są prostsze w montażu. Pompy typu monoblock posiadają grupę hydrauliczną, w skład której wchodzi dzielący zawór trójdrogowy, a także naczynie przeponowe, zawór bezpieczeństwa, manometr i automatyczny odpowietrznik.

pompa użytkowa Układy CO i CWU mogą być obsługiwane w pełni niezależnie od siebie. Obecnie nowoczesna pompa ciepła powietrzna do ogrzewania wody użytkowej może także zasilać instalację centralnego ogrzewania. Energia cieplna z powietrza, nawet tego o ujemnej temperaturze, przekazywana jest do czynnika aktywnego. Zmienia on swój stan skupienia. Efektywność pompy ocenia się na podstawie współczynnika COP. Opisuje on stosunek energii niezbędnej, żeby zasilić pompę do wytworzonej energii grzewczej. Wpływ na ten współczynnik mają przede wszystkim trzy czynniki: parametry urządzenia, pożądana temperatura wody i temperatura zewnętrzna. Podstawową jednostką w przypadku COP jest kilowatogodzina. Współczynnik na poziomie 3 oznacza, że z jednej kilowatogodziny energii elektrycznej produkuje się 3 kilowatogodziny energii cieplnej.

Domowa pompa ciepła może zasilać kaloryfery, a także instalację ogrzewania podłogowego. Temperatura wody jest niższa niż w przypadku kotłów na paliwo stałe lub płynne. Wskazane jest wykonanie starannej izolacji termicznej budynku przed montażem pompy ciepła. Pompa typu monoblock może posiadać wbudowany zasobnik na wodę użytkową, który ocieplony jest przy pomocy piany poliuretanowej. W celu podłączenia dodatkowej niezależnej nitki należy zastosować mufę cyrkulacyjną. Za sprawność instalacji odpowiada zastosowana wężownica.