Jak działa przepompowania ścieków?

Oczyszczalnie ścieków mogą składać się z wielu różnych elementów, które mają pozytywny wpływ na ich działanie. Dotyczy to zarówno oczyszczalni, działających w pobliżu gospodarstw domowych, ale także i tych miejskich. Szczególna rolę odgrywają tutaj urządzenia, które przepompowują ścieki na różne poziomy.

Charakterystyka przepompowni ścieków

studnia głębinowaW tym celu zazwyczaj wykorzystywane są zaawansowane pompy wirnikowe, składające się ze specjalnego wirnika napędzanego przez sprzęgło. Stanowią one bardzo ważną część każdej oczyszczalni, która znana jest jako innowacyjna przepompownia ścieków, a ich celem jest rozwiązanie problemów z niesprzyjającym dla działania oczyszczalni ukształtowaniem terenu. Obecnie wyróżnia się trzy główne rodzaje przepompowni ścieków, o nieco innym zakresie zastosowań. Pierwszym rodzajem będzie przydomowa przepompownia ścieków, która będzie służyła do odprowadzania nieczystości z gospodarstwa domowego do przydomowej oczyszczalni, która to cieszy się coraz większą popularnością. Kolejnym rodzajem przepompowni jest ta sieciowa, która służy do obsługi zlewni grawitacyjnej, będącej bardzo istotnym elementem miejskich sieci kanalizacyjnych.

studniaOstatni rodzaj przepompowni to przepompownia główna, która może się pochwalić zdecydowanie największym poziomem wydajności pośród wszystkich, opisanych dotychczas rodzajów przepompowni. Istotnym elementem każdej, sprawnie działającej przepompowni ścieków jest oczywiście pompa zatapialna, która bezpośrednio służy do transportu nieczystości na różne poziomy. Ze względu na znaczne obciążenia, które towarzyszą jej w trakcie codziennej pracy, pompa stanowiąca główny element przepompowni musi spełniać pewne warunki. Wszystkie jej elementy, także te, które służą do przetaczania ścieków, muszą być odporne na korozje, która może się rozwijać w kontakcie z substancjami chemicznymi znajdującymi się w ściekach. Pompa powinna się wyróżniać także możliwie jak najkorzystniejszymi parametrami tłoczenia, gdyż, jak wiadomo, działa na bez praktycznie żadnych przerw przez znaczną część doby. Warto pamiętać także o konieczności stałej filtracji odoru, powiązanego z przetwarzanymi przez przepompownie ściekami – wykorzystuje się w tym celu specjalne filtry kominkowe lub podwłazowe.

Aby proces oczyszczania ścieków mógł mieć możliwie jak najbardziej sprawny przebieg, bardzo ważne jest doposażenie oczyszczalni w dodatkowe elementy, usprawniające jej pracę. Takim elementem są bez wątpienia specjalne pompy, służące do transportowania ścieków na wyższe poziomy, co konieczne jest dla ich oczyszczenia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę: www.conplast.com.pl!