Jak przebiega budowa tarasu wentylowanego

niedrogi taras wentylowany na stropie

Istnieją przynajmniej trzy technologie wykonywania tarasów. Obok najczęściej wybieranej techniki „na mokro” oraz „na sucho”, dużą popularnością cieszy się równie szybka i przyjemna technika tarasu wentylowanego. Za jej pomocą można wykonywać nie tylko tarasy naziemne, ale także tarasy na dachach czy na stropach nad dowolnymi pomieszczeniami – na przykład nad garażem lub nad piwnicą. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń.

Etapy budowy tarasu wentylowanego

niedrogi taras wentylowany na stropieI co najważniejsze – ta technika nie jest wcale skomplikowana. Cała konstrukcja wykorzystuje bowiem jedynie trzy elementy, czyli profesjonalnie wykonaną podbudowę, specjalne wsporniki oraz płytki tarasowe. Zakup wszystkich części wcale nie jest drogi, zaś prostota montażu sprawia, że to właśnie ta technologia zyskuje przewagę nad pozostałymi. W dodatku nie ma znaczenia to, czy podbudowa jest nowa, czy może stawiamy taras na tej istniejącej. Powinniśmy pamiętać jedynie o tym, aby była ona całkowicie stabilna. Koniecznością jest odpowiednie wyprofilowanie spadku od ścian budynku, co ma znaczenie zarówno przy budowie tarasu na gruncie, jak i wówczas, kiedy zdecydowaliśmy się na niedrogi taras wentylowany na stropie. Zawsze należy wykonać prawidłową paroizolację oraz zabezpieczenie przeciwwilgociowe. Poleca się tutaj przede wszystkim środki bitumiczne, a także specjalne folie paroizolacyjne oraz membrany dachowe.

niedrogi taras wentylowany na stropieNajważniejsze zadanie należy jednak do wsporników – to one bowiem będą przenosić obciążenia z tarasu. Nie mogą się więc uginać, a także muszą charakteryzować się naprawdę wysoką odpornością na uszkodzenia. Na szczęście w ofertach wielu producentów znajdziemy wysokiej klasy wsporniki, które spełnią wszystkie nasze wymagania. Najczęściej posiadają one wysokość stałą 8 mm, jednak często w ofertach dostępne są wsporniki z możliwością regulacji wysokości. Dzięki temu możemy odpowiednio dopasować te elementy do naszego podłoża oraz uzyskać w ten sposób oczekiwany przez nas efekt końcowy. Na wspornikach układamy płyty tarasowe. Warto pamiętać, że oprócz wsporników narożnych dobrze jest podeprzeć płytki także w środkowej strefie, aby zwiększyć ich wytrzymałość. Ostatnim etapem prac nad tarasem wentylowanym jest wykończenie uzyskanej powierzchni ? a więc zafugowanie szczelin między płytami.

Warto dobrze zastanowić się nad doborem odpowiedniego koloru fug, który będzie współgrał z barwą płytek. W ten sposób całość będzie robiła naprawdę dobre wrażenie, a przebywanie na takim tarasie będzie dla nas prawdziwą przyjemnością. Jeśli to taras na stropie, to będziemy mogli podziwiać z niego piękny widok naszego wypielęgnowanego ogrodu.