Jak układa się kostkę granitową?

Wokół domu trzeba zadbać nie tylko o roślinność, ale także o wykonanie ścieżek, czy pojazdów. Dzięki temu wjeżdżając autem do garażu nie będzie się grzęzło w błocie, a przechadzając się po ogrodzie niszczyły trawnika. Warto jednak zadbać o to, by wybrać właściwy materiał do wykonania takich obiektów. Dawniej najczęściej wybierana była kostka brukowa.

Kostka granitowa na działce

układanie kostki granitowej pod altanęByła tania, ogólnodostępna, jej ułożenie nie sprawiało problemów. Jednak z czasem dostrzeżono jej wady. Kostka może pękać, porastać mchem, stracić swój kolor. Dlatego też coraz więcej osób stawia na kostkę granitową. Kostka wykonana z granitu jest odporna na ścieranie i uderzenia. Żeby ją wyczyścić najlepiej jest wziąć wąż ogrodowy i pod ciśnieniem spłukać kostkę wodą. Granitu nie trzeba impregnować, znosi on duże obciążenia. Poza tym kostki mają różne wybarwienia i rozmiary. Jak jednak wygląda prawidłowe układanie kostki granitowej pod altanę lub na podjeździe? Na początku trzeba przygotować dobrze teren. Im większy rozmiar kostki tym większy wykop trzeba zrobić. Prace są zależne od tego na jakim rodzaju gruntu kładziona jest kostka. Można kostkę układać bezpośrednio na gruncie, jednak czasem niezbędne jest wyłożenie wykopu tłuczniem lub żwirem. Dzięki temu stworzy się solidne podłoże pod kostkę. Potem układa się obrzeża z kostki, czyli krawężniki. Układa się je na betonie lub podsypce cementowej.

układanie kostki granitowej pod altanęDzięki temu tworzy się ,,ramka? ścieżki czy podjazdu. Kiedy są one już gotowe to całość podłoża wysypuje się podsypką cementowo-piaskową, wyrównuje ją, a potem kładzie kostkę i przybija młotkiem. Co jakiś czas warto sprawdzać, czy kostka jest kładziona równo. Potem trzeba wypełnić szczeliny między kostkami. Wykorzystuje się do tego piasek, drobny żwir, lub podsypkę cementowo-piaskową. Piasek i żwir przepuszczają wodę, z kolei podsypka stworzy niejako trwałą fugę między kostkami. Kiedy całość jest gotowa to można pokusić się o impregnację kostki. Dzięki temu zabezpieczy się ją przed niszczeniem i zabrudzeniami. Nie jest to pozycja obowiązkowa, nie mniej jednak warto ją wykonać. Jak widać ułożenie kostki granitowej wcale nie jest trudne. Najważniejsze to dobrze przygotować podłoże i podsypkę, a potem już pójdzie z górki.

Trzeba pamiętać o tym, by zawsze dobierać rodzaj kostki nie tylko do otoczenia domu, ale także do tego, co z niej ma być zrobione. Duże kostki sprawdzą się przy wiatach garażowych, średnie przy altanach, a drobne do dekoracji ogrodowych na działce. Wzór do ułożenia kostki zależy tylko od naszych upodobań.