Jakie zalety ma rekuperacja?

rekuperacja

Osoby, które mają to szczeście mieszkać w nowoczesnym budownictwie, na samo słowo „rekuperacja” z pewnością sie rozpromieniają. To dlatego, że znają dobrze zalety tego systemu i mogą porównać sobie obecnie stosowane rozwiązanie z tym znanym sprzed lat, czyli z wentylacją grawitacyjną. Oczywiście to rekuperacja odznacza się większą ilością zalet i zdobywa tytuł niekwestionowanego lidera w zakresie wentylacji.

Nowoczesna rekuperacja w budynkach

rekuperacjaO ile w nowoczesnym budownictwie projektuje się system wentylacji mechanicznej na etapie budowy nowego obiektu, o tyle w budynkach już istniejących, pochodzących na przykład z lat 90., konieczna jest modernizacja istniejącego systemu, aby móc zamontować rekuperator, który zdecydowanie usprawni cyrkulację powietrza. Taka przebudowa jest zadaniem angażującym i naprawdę wymagającym, może zabrać nam sporo czasu, jednak korzyści płynące z modernizacji na pewno sprawią, że będziemy zadowoleni z poczynionych kroków. Jakie to korzyści? Przede wszystkim powietrze, które przechodzi przez rekuperator, a nie jest bezpośrednio wwiewane do pomieszczenia, odznacza się o wiele wyższą jakością. To dlatego, że w rekuperatorze stosowane są specjalne filtry, które pozwalają nie tylko na zatrzymanie kurzu oraz zanieczyszczeń stałych, ale także zatrzymują alergeny, bakterie, wirusy oraz grzyby.

rekuperacjaZ tego względu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła polecana jest w miejscach, w których przebywają alergicy. Taka wentylacja nie wpływa bowiem negatywnie na ich zdrowie. W dodatku świeże i czyste powietrze sprawia, że automatycznie mamy o wiele lepsze samopoczucie i nie jesteśmy tak zmęczeni jak wówczas, gdy zbyt długo przebywamy w pomieszczeniu, w którym brakuje już świeżego tlenu. To podstawowa zaleta, która zazwyczaj sprawia, że większość osób decyduje się właśnie na wentylację mechaniczną. Cena ma zwykle znaczenie drugorzędne. Jeżeli więc uważamy, że to właśnie dla nas jest takie rozwiązanie jak rekuperacja – częstochowa jest miastem, w którym sprzedaż oraz usługi montazu świadczy wiele naprawdę dobrych, doświadczonych firm. Będziemy mieli więc w czym wybierać i z pewnością dokonamy odpowiedniego zakupu, nawet jeżeli nie znamy się na rekuperatorach.

Takie firmy zatrudniają bowiem specjalistów, którzy doradzą nam we właściwym wyborze, jeśli oczywiście poinformujemy ich o tym, jak duża jest powierzchnia, którą należy wentylować oraz ile osób będzie maksymalnie przebywać w danym pomieszczeniu. Na podstawie tych danych można dobrać odpowiednie parametry techniczne rekuperatora.