Materiały do budowy sauny

Sauna to pomieszczenie, w którym panują bardzo wysokie temperatury, a wilgotność powietrza sięga nawet kilkudziesięciu procent. W saunie na podczerwień będzie bardziej chłodnie i sucho, lecz w saunie parowej będzie duszno jak w amazońskiej dżungli. Nic więc dziwnego, że nie każdy materiał nadaje się do budowania sauny. Niektóre mogą zgnić, inne zardzewieją, czy się wypaczą.

Co zatem wybrać do sauny?

szklane drzwi do sauny Na pewno podstawą jest wybór odpowiedniego drewna. Sprawdzą się tu między innymi gatunki drzew egzotycznych. Z racji występowania w gorącym klimacie są one odporne na działanie niesprzyjających warunków. Często wykorzystywane są do budowy tarasów, czy schodów zewnętrznych, właśnie ze względu na one właściwości. Jednak zarówno te gatunki drewna, jak i wersje rodzime, muszą być odpowiednio przygotowane zaimpregnowane. Wykorzystuje się do tego między innymi oleje. Chodzi o to, że nie każdy chemiczny preparat się sprawdzi ? nie może on wydzielać szkodliwych oparów pod wpływem gorąca. Z drewna tworzy się całe wnętrze sauny, łącznie z siedziskami. Druga ważna rzecz to drzwi szklane do sauny. Szkło to materiał naturalnie odporny na dużą wilgotność i wysokie temperatury. W końcu topi się je w ogniu, dzięki czemu się upłynnia i można je dowolnie formować.

drzwi szklane do sauny Szkło świetnie się tu sprawdzi, ponieważ się nie nagrzewa zbyt szybko, a do tego jest łatwe w czyszczeniu. Wystarczy przetrzeć je szmatką z wodą lub z dodatkiem detergentu i gotowe. Jest to nieporowaty materiał, który nie gnije, nie ulega korozji, nie wypaczy się. Dodatkowo dobrze dobrane drzwi muszą blokować ucieczkę ciepła z sauny, zapewnią też izolację akustyczną. Szklane drzwi szczególnie dobrze sprawdzą się w hotelach i Spa ? wtedy widać ile osób znajduje się w środku i czy znajdzie się tam miejsce dla nas. Co z oświetleniem? Tutaj warto postawić na wodoodporne osłony na taśmy ledowe lub też na wzmocnione oprawy sufitowe. Dzięki temu same żarówki będą chronione ,,zaporą? przed wilgocią, zatem nie ma ryzyka, że dojdzie do spięcia. Warto zaznaczyć, że oświetlenie LED jest dostępne w wersji białej, klasycznej, jak i kolorowe. Dzięki temu można stworzyć niesamowity nastrój w pomieszczeniu, jak i też zmieniać natężenie światła.

Kończąc rozważania, dobrze zbudowana sauna powinna być odporna na uszkodzenia, solidnie zbudowana, trwała. Dzięki temu będzie się można nią cieszyć przez długi czas. Odpowiednio dobrane drewno, drzwi ze szkła jak i odporne na wilgoć oprawy dla oświetlenia to zdecydowanie must have dla każdego projektanta.