Najpopularniejsze posadzki dekoracyjne

W dzisiejszych czasach podczas prac remontowych sporą uwagę przykłada się do detali, które zawsze składają się na obraz całości. Niezwykle istotnym elementem wystroju wnętrz są niewątpliwie posadzki, które powinny płynnie współgrać z kolorem oraz fakturą ścian. Warto również zauważyć, że to właśnie posadzka będzie również zdecydowanie najbardziej przez nas eksploatowana, przy jej doborze należy więc zwracać uwagę nie tylko na jej wygląd, ale również na jej wytrzymałość.

Posadzki do sypialni i salonu

posadzki dekoracyjneJakie typy posadzek wyróżniamy i które z nich cieszą się dziś zdecydowanie największym zainteresowaniem? Pierwszy zasadniczy podział posadzek dotyczy tego, z jakich materiałów są one wykonane. Wyróżniamy więc drewniane parkiety, panele oraz różnego rodzaju ozdobne płytki ceramiczne, płyty betonowe czy wykładziny, które w dalszym ciągu cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza w przestrzeniach biurowych. Drewniane posadzki dekoracyjne stosuje się najczęściej w sypialniach oraz salonach, drewno w dalszym ciągu uważane jest bowiem za bardzo solidny, naturalny surowiec, który nadaje każdemu wnętrzu szlachetności. Do wyboru mamy kilka rodzajów parkietów drewnianych, m.in. parkiet tradycyjny (składa się on z prostych, sklejanych ze sobą desek), mozaikowy (parkiet ten składa się z drobnych paneli drewnianych, które łączyć można ze sobą w różne wzory) oraz niezwykle popularne dziś panele drewniane, które wyróżniają się bardzo szybkim i prostym montażem (drewniane panele składa się ze sobą w określone wzory, do montażu nie potrzebujemy wówczas kleju i substancji impregnujących). Obok drewna coraz większą popularnością cieszą się również płyty ceramiczne, które kiedyś stosowane były z powodzeniem głównie w łazienkach oraz kuchniach, dziś jednak coraz częściej pojawiają się także w salonach oraz sypialniach.

posadzki dekoracyjneSporą popularnością cieszy się wciąż terakota, która powstaje z wypalonej, specjalnie utwardzonej gliny. Obok terakoty równie popularny jest również gres, który charakteryzuje się wysokim połyskiem oraz różnorodnymi wzorami nanoszonymi cyfrowo. Gres ceramiczny bardzo często imituje więc różnego rodzaju kamienie szlachetne, które są bardzo drogie. Na posadzki wykonane z kamieni naturalnych (m.in. z niezwykle modnego aktualnie marmuru) mogą sobie bowiem pozwolić jedynie osoby zamożne, dla których cena posadzki nie gra żadnej roli. Współcześnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się również posadzki betonowe, które idealnie współgrają z nowoczesnymi, minimalistycznymi wystrojami wnętrz o surowym designu. Ceny posadzek są więc ściśle uzależnione od materiałów, które zostaną użyte do ich produkcji. Budżetową, ekonomiczną alternatywą dla drogich kamieni ozdobnych są m.in. gresy ceramiczne czy terakota, które z powodzeniem mogą imitować znacznie droższe materiały.

Bardzo tanie są również różnego rodzaju wykładziny, które są również łatwe w montażu. Na przestrzeni ostatnich lat bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się ponadto posadzki wykonane z niekonwencjonalnych materiałów m.in. surowego, nienabłyszczonego drewna czy betonu, który utwardzany jest grubą warstwą żywicy.