Ogrzewanie za pomocą pomp cieplnych

pompy ciepła

Sposobów na skuteczne ogrzewanie jest sporo. Sposobów na skuteczne, a przy tym niedrogie ogrzewanie – już o wiele mniej. Właściciele budynków mieszkalnych imają się wszystkiego, aby wygenerować jak największe oszczędności w tym zakresie. W związku z tym w obiektach montowana jest energooszczędna stolarka otworowa, która ma ograniczyć oddawanie ciepła na zewnątrz.

Źródła ciepła dla pomp

pompy ciepłaBudynki posiadają też szczelną izolację termiczną z materiałów o jak najlepszym współczynniku ciepła. Ale to nie wszystko. Idealnym sposobem na to, aby płacić niewielkie rachunki za ogrzewanie, jest montaż pompy ciepła. To system grzewczy, który charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem efektywności. Takie pompy potrafią odzyskać darmową energię cieplną ze środowiska. Pompy ciepła oferowane w Lublinie potrafią działać w dwóch trybach – w trybie ogrzewania (który jest trybem głównym) oraz w trybie chłodzenia. W obu przypadkach pompy odznaczają się wysoką sprawnością. Oczywiście sprawność ta będzie zależeć między innymi od tego, jakie źródło dolnego ciepła wykorzystamy w działaniu urządzenia. Za takie źródło mogą służyć różne czynniki – na przykład wody gruntowe, wody powierzchniowe (z jeziora czy stawu), jak i powietrze oraz ziemia. Oznacza to, że bez problemu możemy dobrać odpowiednią pompę ciepła do warunków, jakie są dostępne w danym, określonym przez nas miejscu.

pompy ciepłaJeżeli zdecydujemy się na przykład na korzystanie z ciepła pochodzącego od ziemi, będziemy musieli zamontować kolektor poziomy lub pionowy. Warto wiedzieć, że na tym etapie pojawiają się już pierwsze ograniczenia. W przypadku kolektora poziomego bowiem, aby jego montaż był możliwy i aby pompa ciepła mogła skutecznie ogrzać nasz dom, sama posesja powinna być co najmniej dwa razy większa od powierzchni grzania! Dlatego jeżeli wybudowaliśmy duży dom, a zostało nam mało zwykłego, zielonego terenu – takie rozwiązanie nie będzie dla nas odpowiednie. W takim przypadku jedyną dobrą możliwością są kolektory pionowe, które montuje się w otworach wiertniczych. Jako źródło ciepła mogą służyć także studnie wiercone – i tutaj mówi się o najlepszych parametrach ekonomicznych, dlatego jeśli wciąż zastanawiamy się, na jakie dolne źródło ciepła się zdecydować – odpowiedź jest w tym momencie prosta.

Nie będziemy musieli przejmować się rachunkami za ogrzewanie. Pompy ciepła są najlepszym wyborem dla osób, które cenią sobie niskie opłaty, ale nie chcą tracić komfortu wynikającego z optymalnie, a więc i przyjemnie, nagrzanych pomieszczeń. To dlatego pompy ciepła cieszą się takim zainteresowaniem.