Projektowanie nowoczesnego ogrodu

projektowanie ogrodów

Nowoczesne budownictwo, aranżacja wnętrz, czy wzornictwo dekoracji to już żadna nowość. Wiadomo, że w modnym domu musi znajdować się wiele designerskich mebli, dodatków ze szkła i metalu, jak również odważnych połączeń kolorystycznych. Jednak jak będzie wyglądał nowoczesny ogród?

Projektowanie ogrodu w wersji minimalistycznej

projektowanie ogrodówTutaj także można dużo eksperymentować i stosować nowoczesne rozwiązania. Przede wszystkim modny ogród musi być uporządkowany. Jest to przeciwieństwo ogrodów wiejskich i angielskich, w których naturę pozostawia się samą sobie, rośliny rosną jak chcą, raczej się ich nie przycina. Panuje kontrolowany chaos, a całość wygląda bardzo naturalnie. Zatem profesjonalne projektowanie ogrodów w Poznaniu musi zakładać porządek, umiar, kontrolę nad terenem zielonym. Elementy ogrodu powinny także być ułożone w sposób geometryczny. Rabatki kwiatowe są równej długości, krzewy rosną idealnie wzdłuż ogrodzenia, a korona drzewa ma idealny pokrój. Warto zaznaczyć, że ogród nowoczesny zakłada minimalizm. Nie ma tu miejsca na liczne rzeźby, czy bogato zdobione fontanny, tak jak w ogrodach w stylu francuskim. Nie znajdziemy tutaj także licznych ławeczek, czy innych elementów małej architektury. Profesjonalne projektowanie ogrodów w Poznaniu raczej zakłada jeden dominujący obiekt, taki jak taras czy basen. Ich aranżacja także ma duże znaczenie dla ogrodu.

projektowanie ogrodówBasen powinien być wyłożony jasnymi płytkami, stosuje się też wkopywane w ziemię baseny z tworzywa sztucznego. Do jego oświetlenia będą idealne wodoodporne taśmy ledowe. Na tarasie warto jest zamontować zadaszenie z poliwęglanu, jak również ustawić meble wykonane z metalu (mogą być z dodatkiem drewna). Taras może też mieć nowoczesne zadaszenie o konstrukcji drewnianej, z tkaniną w roli dachu. Meble mogą być także wykonane z betonu. Jeśli chodzi o dodatki to warto jest poza roślinami rosnącymi na rabatkach ustawić koło tarasu także duże donice z kwiatami. Sama zieleń w nowoczesnym ogrodzie także jest mocno ograniczona. Dominują tutaj zimozielone krzewy i drzewa iglaste. Kwiatów i kolorów jest tutaj mniej, zazwyczaj są zlokalizowane w jednym miejscu np. przed wejściem do domu. Rośliny iglaste mają wiele zalet. Nie tylko dobrze wyglądają przez cały rok, ale można je także formować i dekoracyjnie przycinać.

Popularna jest forma kuli lub dużej łezki. Nowoczesny ogród nie może się obyć także bez oświetlenia. Zalecanie jest stosowanie wbijanych w ziemię lamp solarnych, jak również oświetlenia ledowego. Zarówno taras, jak i ścieżki ogrodowe powinny być dobrze oświetlone.