Różne kotły grzewcze do domu

Mimo iż na rynku produktów grzewczych pojawiają się coraz to nowe rozwiązania to nie każdemu one odpowiadają. Często cena jest zaporowa, dana rzecz nie może być zamontowana w naszym domu, czy też po prostu ktoś woli tradycyjne rozwiązania, jest do nich przyzwyczajony i z ich zadowolony.

Kotły na paliwo stałe

kotłyDlatego też pomimo tego, że na rynku kupimy grzejniki na podczerwień, pompy ciepła powietrze-woda, czy tez grzejniki dekoracyjne to nadal w sprzedaży znajdzie się też Galmet kocioł na paliwo stałe, czy piece gazowe. Które z nich są popularne, które warto wybrać? Czym się różnią od starych kotłów? Przykładowo wspomniane kotły polskiej firmy Galmet są wyposażone w automatyczne podajniki koksu, pelletu, ekogroszku. Dzięki temu można nasypać zapas materiału grzewczego, a piec sam będzie sobie pobierał określoną porcję potrzebną do zapewnienia optymalnej temperatury. Nie trzeba stale dosypywać ,,do ognia? ani martwić się o to, że po nocy w domu będzie bardzo zimno. Zmieniły się też rozmiary pieca. Dawniej na piec węglowy (wtedy najpopularniejszy) potrzeba było tworzyć osobne kotłownie w piwnicach, bo zajmował dobre kilka metrów kwadratowych powierzchni, a trzeba było doliczyć miejsce na składowanie węgla.

kotłyTeraz kotły spokojnie można zamontować w o wiele mniejszym pomieszczeniu, nawet w małym domowym pokoju gospodarczym. Czym mogą być zasilane nowoczesne kotły? Obecnie węgiel czy miał odchodzą w niepamięć, choć nadal można kupić piece nimi zasilane. Teraz jeśli chodzi o paliwa stałe to dominuje pellet, ekogroszek, rzadziej koks. Są one łatwiejsze do składowania, mogą być workowane, są też bardziej kaloryczne. Również kotły gazowe przeżywają swój renesans. Przez jakiś czas zostały one wyparte przez kotły olejowe, uważane za bardziej bezpieczne, bo nie ma ryzyka wybuchu gazu. Z czasem jednak producenci zaczęli wprowadzać nowe kotły z zabezpieczeniami, bardziej wydajne i teraz to kotły olejowe są trudne do znalezienia w sklepach budowlanych. Kotły na gaz mają jeszcze tę zaletę, że są małe i wiesza się je na ścianie (brak konieczności wydzielania pomieszczenia kotłowniczego na piec), można je podłączać zarówno do miejskiej sieci, jak i do butli na działce (na terenach wiejskich i podmiejskich).

Podsumowując, kotły na gaz czy na paliwo stałe wcale nie są złym rozwiązaniem w temacie ogrzewania. Trzeba jednak pamiętać by zawsze sprawdzać ich specyfikację produktową, by wybrać niezawodny model o dużej wydajności. W ten sposób w każdym domu może być zagwarantowana odpowiednia temperatura.