Sprzęt do malowania proszkowego

aplikator do malowania proszkowego

Malowanie proszkowe jest popularną techniką wykończenia elementów metalowych, która przynosi oczekiwany efekt. Jej działanie jest bardzo proste. Aplikowany proszek to naelektryzowane cząstki, które właśnie dzięki siłom elektrostatycznym dobrze przylegają do powierzchni metalowej, zaś na skutek nagrzewania w wysokiej temperaturze – około 140-200 st. C, cząsteczki proszku łączą się ze sobą.

Aplikatory do malowania z wygodną rączką

aplikator do malowania proszkowegoW ten sposób powstaje powłoka lakiernicza, która charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi – jest bowiem nie tylko odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale także na korozję, wysoką temperaturę, jak i większość chemikaliów. W dodatku malowanie proszkowe jest bezpieczne dla środowiska – farby proszkowe nie zawierają bowiem rozpuszczalników i rozcieńczalników, dlatego nie emitują szkodliwych substancji do środowiska. Ponadto farba jest wykorzystywana w stu procentach, nawet jeśli niektóre cząsteczki proszku nie osadzą się na przedmiocie poddawanym obróbce, to możemy je odzyskać do ponownego wykorzystania. Aby jednak przeprowadzić malowanie proszkowe, konieczne jest posiadanie specjalnych sprzętów – znajdziemy je na wyposażeniu każdej lakierni czy warsztatu samochodowego. Aplikatory do malowania proszkowego inaczej nazywa się po prostu pistoletami, chociaż w skład urządzenia wchodzi o wiele więcej elementów.

aplikator do malowania proszkowegoNajnowsze aplikatory to systemy złożone z węża z uziemieniem, rączki chromowanej, która pozwala użytkownikowi na bezpieczne używanie urządzeniami, a także pistolet z różnymi końcówkami – możemy wybrać na przykład dyszę szczelinową lub rozpylającą. Ponadto nowoczesne aplikatory to złożona automatyka, użytkownik ma bowiem możliwość regulacji napięcia w zależności od tego, w jakiej odległości od pistoletu znajduje się malowany obiekt. Panel dotykowy umożliwia przyjazną obsługę urządzenia, zaś funkcja autodiagnostyki sprawia, że niemal od razu dowiadujemy się o usterce czy nawet awarii. Każdy pistolet oparty jest także na technologii cyfrowej kontroli zaworów. Oznacza to, że system automatycznie odmierza ilość proszku, w sposób powtarzalny. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie równej, jednolitej warstwy farby.

Producenci wysokiej jakości urządzeń oferują na nie zazwyczaj rok gwarancji. Jest to wystarczający czas, aby przekonać się, czy faktycznie urządzenie spełnia najwyższe standardy wykonania i nie ulegnie awarii przy najmniejszej groźnej sytuacji. Nowoczesne aplikatory pozwalające na malowanie proszkowe rzadko się jednak psują, dlatego potrafią swoje kosztować.