Sztuczny strumień w ogrodzie i nie tylko

Dobrze wykonany sztuczny strumień może z powodzeniem imitować ten naturalny. Wszystko zależy od tego, czy zostanie on starannie zaprojektowany i zbudowany z dbałością o takie szczegóły jak nadwodna roślinność, czy kamienne dno. Jego wykonaniem zajmują się specjalistyczne przedsiębiorstwa, choć mniejsze potoki można tworzyć samodzielnie.

Wspaniały sztuczny strumień

sztuczny strumień w ogrodzieTaki strumień może znaleźć się w przydomowym ogrodzie, parku, ogrodzie botanicznym, a nawet w zoo. Pierwsza kwestia to wygląd strumienia. Nie powinien być on zbyt równy, czy mieć tę samą głębokość na całej długości. Jeśli ma on imitować naturalny to powinien być kręty, nierówny, mieć płytsze i głębsze odcinki. Dno jak i boki strumienia wykłada się kamieniami różnego typu, dno można opcjonalnie wysypać też piachem. Pod spód oczywiście należy dać wodoszczelną folię, by woda nie przesiąkała do gruntu. Ważną kwestią jest roślinność. To muszą być trawy, kwiaty, czy rośliny rosnące pod lub na wodzie, takie które lubią wilgotne środowisko. Jednocześnie rośliny poza samym efektem wizualnym wzmacniają strumień. Podkreślają jego kształt, zakrywają łączenia folii, utrzymują całość we właściwym kształcie. Druga kwestia to umiejscowienie strumienia. Realistyczny sztuczny strumień w ogrodzie na pewno będzie zachwycającą częścią otoczenia domu.

sztuczny strumień w ogrodzieStrumień nie musi być długi i mieć setek kaskad, nawet mały strumyczek będzie dawał wspaniały efekt. Strumienie budowane są w miejskich parkach, żeby je jakoś urozmaicić pod względem krajobrazu. Potok w ogrodzie botanicznym lub zoobotaniczym może służyć celom edukacyjnym. Jeśli będą w nim lub obok niego rosły ciekawe rośliny, czy żyły ryby to można je dobrze opisać na tabliczkach, stworzyć ścieżki edukacyjne dla dzieci. Na pewno będzie to ciekawsze niż lekcja biologi w szkole. Trzecia kwestia to bieżąca konserwacja potoku. Wodę należy oczyszczać z liści, śmieci, jak również z glonów czy szkodników jeśli się takowe pojawią. Przydają się siatki do wyławiania większych rzeczy, a innych zanieczyszczeń można się pozbyć przy pomocy środków chemicznych. Reasumując, sztuczny strumień to ciekawa opcja dla właścicieli domów ze średnim lub dużym ogrodem, ale z powodzeniem można budować potoki w przestrzeni miejskiej.

Dobrze wykonany strumień będzie potrzebował minimalnej pielęgnacji i trzeba będzie zadbać jedynie o pompę wodną. Nie zajmuje to dużo czasu, a efekt jaki daje potok jest tego warty. Trzeba na koniec zaznaczyć, że budowa strumienia nie jest kosztowna, a także teren pod niego nie musi być specjalnie projektowany.