Beton architektoniczny do ozdoby ścian

beton architektoniczny

Beton kojarzy się nam przede wszystkim z materiałem używanym do budowy domów, fabryk, sklepów, czy innych budynków. Wylewa się betonowe fundamenty, podłogi, chodniki, place zabaw czy siłownie są zabezpieczane betonowymi wylewkami, pod płotami stosuje się betonową podmurówkę.

Beton architektoniczny to gwarancja wytrzymałości

beton architektonicznyJednak beton potrafi być o wiele bardziej wdzięcznym materiałem, który jest nie tylko trwały i stabilny, ale również dekoracyjny. W ogródku czy na tarasie możemy postawić wysokie, gładkie i błyszczące donice betonowe, pokryte lśniącym i kolorowym podkładem. Takie donice widzimy także przy galeriach handlowych, urzędach czy budynkach usługowych. Również ławka barkowa betonowa jest dobrym rozwiązaniem. Jak wiadomo taka nowoczesna ławka z betonu będzie odporna na działanie czynników pogodowych, takich jak różne temperatury, czy opady atmosferyczne. Mała architektura miejska powinna być wykonywana właśnie z takich materiałów. Jeśli jednak chodzi o beton, to stosuje się go nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz naszych domów. Popularny staje się solidny beton architektoniczny, czyli betonowe płyty kładzione na ściany. Najczęściej są one w zwykłym, typowo betonowym kolorze, czyli szarym. Możemy jednak wybrać beton barwiony na kolor biały, brązowy, ciemnoszary, czy nawet błękitny lub pomarańczowy. Dzięki temu możemy łączyć ze sobą różne płyty z betonu architektonicznego i tworzyć własne kompozycje. Takie płyty mogą też mieć różne wielkości i grubości, od bardzo dużych do małych kwadracików o grubości zeszytu. Przypominają one nieco panele dekoracyjne, choć te są zazwyczaj bardziej błyszczące i imitują kamień a nie beton. Jednakowoż kamień we wnętrzach zasługuje na szczególną uwagę. Sprawdzi się on zarówno jako obudowy kominkowe, blaty kuchenne, parapety, jak również jako ozdoba na ścianach. Kamień dekoracyjny ma różne kolory i faktury, może być w kształcie fali, zygzaków, czy pozostać gładki. Jeśli nie chcemy mieć na ścianach płyt betonowych czy kamiennych, które bywają trudne do zamontowania bez pomocy fachowca, jak również trudne do zmiany w przypadku remontu, to możemy kupić fototapety, szablony malarskie czy naklejki na ścianę. Najczęściej w tej sposób ozdabia się tylko jedną ścianę, co przyspiesza nam prace dekoracyjne, jest również tańsze. Namalowane wzory możemy wykonać różnymi farbami, a także łatwo je zamalować, jeśli nam się znudzą.

Naklejki i fototapety są estetyczne, a do tego łatwe w czyszczeniu, bo można je zmyć wilgotną szmatką i gotowe. Jak widać metod dekoracji ścian jest wiele, zatem każdy może kupić coś co będzie pasowało do jego wnętrza.