Czym zajmuje się geodezja w Poznaniu?

geodezja

Bardzo często na ulicach można spotkać panów ubranych w kamizelki odblaskowe z napisem geodeta. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, co oni tak naprawdę robią i czym się zajmują.

Czym jest geodezja?

geodezjaGeodezja, jest nauką, które pozwala zbadać powierzchnie terenu i jej ukształtowanie. Tak więc geodeta jest osobą, która wykonuje te pomiary. Podczas wykonywanych badań korzysta się z różnych urządzeń, jak na przykład z niwelatorów czy tachimetrów. Obecnie, także usługi geodezyjne są prowadzone przy pomocy bardziej nowoczesnych urządzeń, które łączą się między innymi z GPS.

Zadania geodetów są przedstawione w Prawie geodezyjnym oraz kartograficznym z dnia siedemnastego maja tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego roku. W tym Prawie można znaleźć, że geodeta ma za zadanie projektowanie oraz wykonywanie pomiarów geodezyjnych. Jednak przez samo to stwierdzenie do końca nie można wiedzieć, czym on tak naprawdę się zajmuje. Geodeta, nie tylko w Poznaniu, ale na terenie całej Polski wykonuje pomiary osnów geodezyjnych, grawitacyjnych oraz magnetycznych. Poza tym również wykonuje pomiary wysokościowe jak i sytuacyjne. Także do zadań geodety zaliczyć można pomiary, które są związane z ewidencją gruntu. Usługi geodezyjne również pomogą, gdy musimy podzielić działkę. Geodezja Poznań to nie tylko  pomiary, ale geodeta także pomoże z załatwieniem wszelkich formalności i wyznaczy miejsca charakterystyczne dla granic działki. Takie miejsca oznacza się specjalnymi kamieniami geodezyjnymi. Jednak, jak już zostało wspominane geodeta, to nie tylko wykonywanie pomiarów. Także jego zadaniem są obliczenia geodezyjne czy sporządzanie oraz przetwarzanie dokumentacji zaliczanej do geodezji.

Podczas wykonywania dokumentacji, geodeta również musi zakładać lub aktualizować bazy danych informacji przestrzennej. Jednak najbardziej znanym zajęciem, jak i widocznym na ulicach są jednak pomiary. Takie pomiary nie tylko wykonywane są sytuacyjnie, ale również wysokościowe. Jednak oprócz pomiarów terenu, także geodeta wykonuje pomiary fotogrametryczne, które wykonuje się na modelu terenu, który powstał na przykład ze zdjęć lotniczych czy satelitarnych. Poza tym także istnieje trzeci typ pomiarów czyli kartometryczny. W tym przypadku pomiary są dokonywane na mapach czy obrazie numerycznym. Mam nadzieję, że artykuł, chodź w pewnym stopniu przybliżył czytelnikom, zawód godety i to czym się zajmuje i w jakim celu wykonuje pomiary geodezyjne.

To dzięki tej osobie w ogóle można rozpocząć budowę domu, czy sprzedawać działki. Poza tym geodeta to także pomoc w trudnych geodezyjnych dokumentacjach.