Dachy z oknem czy bez?

dachy

Dachy często stanowią ozdobę domu. Nie jest to jednak ich najważniejsza funkcja. Powinny stanowić bowiem dobrą warstwę ochronną przed uciekaniem ciepła, a także chronić przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Wiadomo bowiem, że właśnie przez dachy jednocześnie wydostaje się najwięcej ciepła, ale też poddasze jest przestrzenią, w której latem jest najbardziej gorąco.

Dachy z oknem i ich zalety

dachyCzy w takiej sytuacji warto w dachach montować jeszcze okna, które mogą powodować, że wspomniane cechy dachu będą jeszcze bardziej uwypuklone? Jeżeli profesjonalne dachy z Nadarzyna się dobrze zaizoluje przestrzeń dookoła okna nie powinna być tą, przez którą będzie się wydobywać ciepło. Okno może jednak powodować nagrzewanie się domu. Temu jednak także można częściowo zapobiec, montując na przykład w domu specjalne świetliki z poliwęglanu kryte specjalną folią UV, która będzie chroniła przed nagrzewaniem się tej przestrzeni. Okna w dachu to niemal konieczność, jeśli chce się, aby poddasze było użytkowe i aby był tam umieszczony jeden z pokoi. Ciężko bowiem przez całą dobę korzystać ze sztucznego oświetlenia. Jeśli jednak poddasze nie jest tak bardzo potrzebne, to wydaje się, że okna to tylko niepotrzebny kłopot. Oczywiście, zapobiegają one na przykład gromadzeniu się wilgoci. Przy odpowiednim wykonaniu izolacji jednak nie powinno być z nią żadnego problemu. Warto wspomnieć, jakie rozwiązanie jest najczęściej stosowane w okolicy. Jeśli chodzi o Nadarzyn, często widzi się okna zamontowane pionowe w przestrzeni dachowej. Dzięki temu można przez nie wygodnie wyglądać, a poza tym nie gromadzą się na nich zanieczyszczenia, które byłoby ciężko usunąć. Okna montowane bardziej poziomo, co ma miejsce w Garwolinie (ale pewnie i w każdej miejscowości znajdzie się choć jeden taki przypadek), mogą właśnie stwarzać dodatkowe problemy, jeśli chodzi o czyszczenie. Często spadają na nie liście albo po prostu opady śniegu, przez które przydatność okna jest mała. Nie dostaje się bowiem do wnętrza tyle światła, co na początku, a mycie takiego okna jest kłopotliwe.

 

Niektórzy jednak w Warce twierdzą, że okna tego typu są bardzo atrakcyjne, gdyż dzięki nim można wygodnie patrzeć w niebo, leżąc w łóżku. Z pewnością są to niesamowite widoki jednak czy dla nich warto później ciągle czyścić okna? Wiele zależy od tego, jakie kto ma upodobania. Niektórzy w ogóle uważają, że dachy nie powinny być wyposażone w okna. Często najwięcej zależy właśnie od gustu i upodobań. Względy funkcjonalne nie zawsze więc mają istotne znaczenie. Warto jednak mieć świadomość, że przy dobrym wykonaniu izolacji, okna w dachu nie stanowią problemu.