Dlaczego warto wydobywać wody podziemne?

studnie

Najbardziej znany rodzaj studni, studnia kopana, pozwala na wydobywanie jedynie wody gruntowej – trzeba jednak pamiętać, że woda ta jest zanieczyszczona, gdyż ze względu na głębokość występowania, nie może być wolna od negatywnych wpływów czynników atmosferycznych.

Po co wykonuje się studnie głębinowe?

studnie głębinoweTak więc woda gruntowa nadaje się do podlewania ogrodu czy do prac gospodarczo-bytowych, na przykład do prania, jednak nie należy jej pić. Czy znaczy to, że nie woda pitna może pochodzić jedynie z wodociągów? Oczywiście, że nie – alternatywą dla sieci wodociągowej jest studnia wiercona, która umożliwia pobieranie wody z warstwy znajdującej się głęboko pod ziemią. Woda podziemna jest całkowicie bezpieczna dla ludzkiego zdrowia – nie jest bowiem zanieczyszczona żadnymi substancjami chemicznymi czy patogenami. Z powodzeniem może spełniać rolę wody pitnej. Należy jednak pamiętać, że warstwy głęboko podziemne są bogate w żelazo i mangan, a nadmiar tych pierwiastków nie jest dla nas dobry. Za pomocą urządzeń i filtrów demineralizujących, możemy jednak szybko i skutecznie pozbyć się niepożądanych składników.

studnieTak przefiltrowana woda nadaje się do picia. Za pomocą kopania nie jesteśmy w stanie dotrzeć do tak odległych warstw – w końcu woda ta znajduje się na głębokości poniżej 15-20 metrów! Jedynie wiercenie z wykorzystaniem świdra umożliwia dostanie się na tę głębokość. Studnię głębinową wyróżnia duża głębokość przy małej średnicy otworu – większa średnica jednak nie jest do niczego potrzebna. Oprócz wiercenia, bardzo często stosuje się płuczkę wiertniczą, dzięki której wymywanie urobku odbywa się szybko i sprawnie. Studnie głębinowe na terenie Bielska-Białej wykonywane są przez profesjonalistów – muszą oni posiadać nie tylko odpowiedni sprzęt do tego zadania, ale i doświadczenie, które pozwala im na ocenę, czy w danym miejscu można wybudować studnię wierconą. Studnie głębinowe dzielą się na kilka rodzajów. Jeżeli otwór wiertniczy sięga do warstwy nieprzepuszczalnej, wówczas nazywa się taką studnię studnią dogłębioną. Inaczej w przypadku, gdy „zawiesimy” rury w warstwie wodonośnej – wtedy mamy do czynienia ze studnią niedogłębioną. Specjaliści mówią jeszcze o studniach filtrowych i bezfiltrowych.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na studnię głębinową na naszej działce czy posesji, warto poszukać dobrej firmy, która zajmie się wykonaniem studni od a do z. W ten sposób nie będziemy musieli o nic się martwić, a już po kilku chwilach profesjonalnych prac możemy cieszyć się możliwością wydobywania czystej wody pitnej.