Zgrzewanie punktowe – co to jest?

Najpopularniejszą techniką spajania metali jest punktowe zgrzewanie oporowe. Do jego przeprowadzenia konieczna jest energia elektryczna, którą wykorzystuje się do uzyskania plastyczności metali. Za pomocą prądu nagrzewa się miejsca, w których dwa metalowe przedmioty stykają się ze sobą, a dzięki zastosowaniu odpowiednio mocnej siły docisku, możliwe jest ich trwałe połączenie ze sobą.

Zgrzewarka punktowa i parametry procesu

zgrzewarka punktowa do blachChoć wśród metod zgrzewania oporowego wymienia się także zgrzewanie garbowe i liniowe, to jednak właśnie zgrzewanie punktowe, wspomniane na początku, jest rozwiązaniem wybieranym najczęściej. Do tego konieczne są jednak odpowiednie urządzenia – zgrzewarki. Do tej pory większość firm przemysłowych posługiwała się zgrzewarkami ręcznymi, jednak postępujący proces automatyzacji linii produkcyjnych sprawił, że dzisiaj nie wyobrażamy sobie innego rozwiązania niż zgrzewarki automatyczne. Roboty są o wiele bardziej precyzyjne i o wiele szybsze. Te dwa czynniki mają główne znaczenie dla firm, gdyż dzięki temu możliwe jest nie tylko zwiększenie wydajności, ale i redukcja kosztów. Automatyczna zgrzewarka punktowa do blach pozwala na ustalenie parametrów procesu, wśród których wymienia się nie tylko natężenie prądu zgrzewającego i czas przepływu, ale także docisk.

zgrzewarka punktowa do blachKonkretne parametry zależą oczywiście od właściwości danego materiału – niektóre rodzaje metalu mogą być bardziej plastyczne, a więc bardziej podatne na zgrzewanie, inne zaś mniej i wówczas konieczne jest zastosowanie większej mocy prądu i większego docisku. Zazwyczaj jednak za najbardziej skuteczne parametry uważa się takie, gdzie dociski i prądy są jak największe, a czas zgrzewania – możliwie najkrótszy. Dzięki temu mogą powstać zgrzeiny najlepszej jakości, a przy tym straty ciepła są naprawdę niewielkie, podobnie jak zużycie energii elektrycznej. Zgrzewanie punktowe jest procesem nieskomplikowanym i polega na tym, że blacha łączona jest w kilku punktach. To sprawia, że natężenie prądu przechodzącego do następnego punktu jest mniejsze o prąd „pozostawiony” w poprzedniej zgrzeinie, dlatego należy regularnie powiększać natężenie prądu, uwzględniając właśnie ten poboczny proces. W przypadku nowoczesnych zgrzewarek, nie musimy martwić się o samodzielne ustawianie tych parametrów.

Najnowsze urządzenia posiadają najczęściej mikroprocesorowe systemy, które pozwalają na automatyczne narastanie prądu. To dlatego jeśli chodzi o zgrzewarki, o wiele lepiej sprawdzają się te zrobotyzowane niż ręczne. Operator nie musi się o nic martwić, wszystkie parametry są bowiem ustawione.