Do czego służą wyłączniki?

wyłączniki średniego napięcia

Wyłącznik instalacyjny stanowi podstawowy element każdej instalacji elektrycznej. Jest niezbędny, gdyż pozwala na przerwanie ciągłości obwodu, co jest ważne dla zachowania bezpieczeństwa. Gdy tylko prąd w obwodzie będzie posiadał wartość wyższą niż ta uznana za bezpieczną dla obwodu, wyłącznik zapobiegnie negatywnym konsekwencjom takich sytuacji.

Wyłącznik średniego napięcia próżniowy i gazowy

wyłączniki średniego napięciaJego zadaniem jest więc zabezpieczanie urządzeń przed skutkami zwarć czy przeciążeń. Przed wyłącznikami nadprądowymi stosowano bezpieczniki topikowe – czyli zabezpieczenia, które przerywają działanie obwodu poprzez stopienie się: po takiej sytuacji należy wymienić bezpiecznik na nowy. Nic więc dziwnego, że było to rozwiązanie, które wydawało się problematyczne. Wyłączniki stanowią więc dla nich doskonałą alternatywę i cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością od lat dziewięćdziesiątych. W odróżnieniu od bezpieczników topikowych, charakteryzują się możliwością wielokrotnego zadziałania – mogą włączać i rozłączać prąd bardzo wiele razy. Ponadto odznaczają się niższą czułością, co oznacza, że pozwalają na przerwanie obwodu przy niższym natężeniu i szybciej niż miało to miejsce, gdy w obwodzie znajdował się bezpiecznik topikowy. W ofertach producentów znajdziemy między innymi wyłącznik średniego napięcia, jak też niskiego napięcia. Jeśli chodzi o te pierwsze, tutaj podział może być jeszcze bardziej skomplikowany, ponieważ wśród nich wyróżnia się wyłączniki wnętrzowe próżniowe oraz gazowe.

wyłączniki średniego napięciaWyłączniki te uznawane są za niezawodne i naprawdę wydajne. Wnętrzowe próżniowe mogą posiadać napęd mechaniczny w postaci sprężyny i doskonale sprawdzają się do ochrony linii kablowych, baterii kondensatorowych, silników oraz różnego rodzaju generatorów. Producenci proponują produkty wysokiej jakości, które odznaczają się wyjątkowym uszczelnieniem biegunów – na cały okres żywotności wyłącznika. Ponadto urządzenia są bardzo dobrze przystosowane do pracy w różnych warunkach temperaturowych. Wybierając wyłącznik do danego obwodu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Oczywiście oprócz charakterystyki działania, która jest inna dla wyłączników próżniowych a wyłączników gazowych, musimy zapoznać się z tym, jakie jest napięcie znamionowe dla danego produktu, prąd znamieniowy, jak i trwałość łączeniowa.

Istotne jest także maksymalne oraz minimalne napięcie podczas pracy. Warto też zwrócić uwagę na sposób mocowania oraz przyłączania przewodów, co będzie ważne przy montażu, a przecież zależy nam na tym, aby był prosty. Oprócz tego zapoznajmy się z parametrami takimi jak odporność na udary oraz drgania.