Drewniany taras – od czego zacząć?

Drewno jest szlachetnym materiałem, który nada niepowtarzalnego charakteru każdemu budynkowi. Dziś szeroko wykorzystywane są między innymi panele elewacyjne, które zdobią nie raz budynki dużych firm, czy nowoczesnych zespołów mieszkaniowych lub domów jednorodzinnych. Panele jednak nie wszędzie sprawdzą się dobrze i nie oddadzą przede wszystkim kontaktu z prawdziwym drewnem, o które co prawda trzeba odpowiednio dbać, ale za to odwdzięczy się nam osobliwym klimatem.

Gustowny taras drewniany

drewniane tarasyBardzo ciekawym sposobem na wykorzystanie drewna jest dobudowanie do domu tarasu, co wbrew pozorom nie sprawia dużych problemów nawet osobom, które na co dzień nie zajmują się majsterkowaniem. Wszystkim, czego nam potrzeba są chęci i dobre zorganizowanie pracy. Pierwszą czynnością, o jakiej powinniśmy pomyśleć, jest wybranie drewna, którego na rynku mamy wiele rodzajów. Tańsze będą charakteryzować się przede wszystkim krótszą żywotnością, najbardziej wytrzymałym z kolei, dla osób chcących poczynić inwestycję na lata, jest tzw. egzotyk. Wybór drewna powinniśmy również dostosować do naszych warunków atmosferycznych, które potrafią być wymagające. Następnie musimy wybrać projekt, który moglibyśmy zastosować ? dobrą inspiracją mogą być domki i drewniane tarasy w Nowym Sączu, które słyną ze swojego gustownego wykonania. Gdy wiemy już, jak nasz taras będzie wyglądał, możemy przystąpić do przygotowania podłoża. Może za nie posłużyć wiele materiałów i wszystko zależy od tego, czym akurat dysponujemy.

drewniane tarasyNajwygodniejsza będzie płyta betonowa, która nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań, tak samo terakota oraz kostka brukowa. Jeżeli koniecznym będzie osadzenie obiektu na rodzimym gruncie, konieczna będzie jego stabilizacja. W każdym z przypadków trzeba pamiętać o zastosowaniu spadku o wielkości 1?2%, by w deszczowe dni na konstrukcji nie pozostawała woda ? mogłoby to spowodować szybszą eksploatację materiału. Dobrze będzie położyć pod taras agrowłókninę, która ograniczy porost trawy i chwastów. Na koniec pozostanie nam już tylko odpowiednie mocowanie desek, które będą tworzyć naszą wymarzoną i zbudowaną od podstaw konstrukcję. Pamiętajmy, żeby kupować drewno ze sprawdzonego i zaufanego miejsca, by zachować pewność, że przyjdzie do nas dokładnie taki jego rodzaj, jaki zamawialiśmy.

Ważne jest właściwe zaimpregnowanie drewna warstwą ochronną, dzięki czemu zabezpieczymy je przed wilgocią, porostami glonów, promieniowaniem UV i innymi zagrożeniami. Pamiętajmy również, by przed nakładaniem impregnatu, jak i malowaniem drewna dokładnie je oczyścić z kurzu i innych zabrudzeń.