Gdzie można zastosować drewniane rozety?

Drewno jest szlachetnym materiałem naturalnym, z którego można tworzyć najróżniejsze dekoracje, służące nie tylko ozdobie podłóg, ale także mebli. Mogą być to zarówno zdobienia o charakterze zabytkowym, jak i współczesnym. Drewniane ozdoby wykonywane ręcznie nazywane są intarsją. Coraz większą popularnością wśród tego typu dekoracji cieszą się rozety w różnych wzorach, kształtach oraz kolorach.

Rozety na podłodze

drewniane rozetyŻadne z drzew wykorzystywanych do tworzenia tego typu ozdoby nie jest barwione. Wykorzystywane są jedynie różne gatunki, które tworzą unikatową feerię odcieni. Wykonywane ręcznie drewniane ornamenty mogą wzbogacić nie tylko wygląd podłóg czy ścian, ale także mebli, dzięki czemu zapewniają stylowy wygląd całemu mieszkaniu. Do wytwarzania intarsji w drewnie wykorzystuje się wiele gatunków drewna, zarówno krajowego, jak i tego z egzotycznych stref klimatycznych. Gwarantuje to wykonywanym dekoracjom unikatowy wygląd i możliwość tworzenia nietuzinkowych wzorów. Na stronach producentów rozet znaleźć można ich gotowe projekty lub złożyć indywidualne zamówienie, które uwzględnia na przykład stworzenie wybranej ilustracji, herbu, napisu lub rodzinnego zdjęcia.

drewniane rozetyWszystko zależy od inwencji zamawiającego. Oryginalne drewniane rozety mogą zostać umieszczone na podłodze, rzeźbach, meblach, ścianach, a nawet dziecięcym łóżeczku, co nada mu unikatowego charakteru. Tego typu praca nie zajmuje doświadczonym osobom wiele czasu. Jest efektem połączenia pasji do rzeźby z praktycznym zastosowaniem talentu twórcy. Cały proces tworzenia pięknych drewnianych ornamentów polega na przygotowaniu projektu dla klienta, który uwzględnia dobór odpowiedniego drewna, jego wymiar, a także wzór kolażu. Przed ułożeniem i sklejeniem drewnianych elementów można je również zabejcować, by zyskało jeszcze żywszy kolor, a następnie oszlifować. Gotowymi ornamentami ozdabia się drzwi frontowe, meble pokojowe, a także kuchenne lub łazienkowe. Mogą one również posłużyć jako rodzaj bordiury na parkiecie w każdym pokoju. Z powodzeniem zastępują wiszące ozdoby, np. obrazy lub rzeźby stojące. Niegdyś rozety były popularną ozdobą pałaców i dworów królewskich. W dzisiejszych czasach jest to po prostu elegancki element zdobienia mieszkań, restauracji, sal bankietowych, biur i innych stylowych pomieszczeń.

Odpowiednio wykonane ornamenty w parkiecie, drzwiach lub meblach są wyjątkowo wytrzymałe, ponieważ drewno z czasem nie odbarwia się, a nabiera jedynie jeszcze szlachetniejszego wyglądu. Tego typu ornamenty można zamówić w wybranym kształcie lub rozmiarze, by dopasowały się do każdego pomieszczenia.