Jaką kostkę brukową wybrać

kostka brukowa

Kostka brukowa, która przypomina naturalny kamień, a może fakturę drewna? Choć wydaje się to nieprawdopodobne, nowoczesne technologie pozwalają na uzyskiwanie takich rozwiązań! Proces produkcji różni się wówczas nieco od tradycyjnego wytwarzania kostki brukowej, ale niewiele – stosuje się tutaj inne techniki barwienia.

Wygląd kostki brukowej

kostka brukowaW przypadku kostki naśladującej naturalny kamień, producenci, chcąc aby efekt był jak najbliższy naturalnemu, tworzą nawet niewielkie różnice wysokości na powierzchni kostki. Inne możliwości daje kostka celowo postarzana – jej produkcja nie kończy się w momencie wytworzenia gładkiej kostki – przygotowany towar jest umieszczany w bębnie, w którym odbywa się proces obijania. W ten sposób kostka nabiera zabytkowego charakteru, co z pewnością spodoba się osobom, które lubią taki właśnie klimat. Nadal dużą popularnością cieszy się kostka z surowego betonu lub też kostka, która dodatkowo wzbogacana jest kwarcem. To tylko niektóre z kostek, jakie można znaleźć w ofertach producentów. Wybór jest bowiem o wiele szerszy. Sam wygląd kostki to jednak jeszcze nie wszystko, powinna ona bowiem charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami technicznymi – podstawowym parametrem jest to, że taka kostka powinna charakteryzować się stabilną i równą nawierzchnią, całkowicie gładką bez odkształceń i wybrzuszeń.

kostka brukowaWyjątkiem jest wspominana kostka naśladująca naturalny kamień, gdzie nierówności są tworzone celowo. Wszystkie jednak kostki powinien łączyć jednolity system fug, dobra przepuszczalność opadów atmosferycznych, odporność na negatywne czynniki środowiskowe, takie jak wysokie temperatury lub mróz, ale cechą charakterystyczną powinna być także możliwość szybkiego, bezproblemowego układania. Kostka brukowa kupiona w Sokołowie Podlaskim spełnia te warunki, dlatego jest tak często wybierana przez klientów, którym zależy nie tylko na atrakcyjnym wyglądzie bruku, ale i na wysokiej jakości kostki pod względem technicznym. Pamiętajmy jednak, że do brukowania potrzebna nam jest nie tylko kostka, ale też materiały, które posłużą do wykonania podbudowy.

Wszystkie elementy powinny odznaczać się wysoką jakością, gdyż właśnie dzięki temu prace będą przebiegać bez problemu, a efektem będzie piękna, równa, dobrze położona nawierzchnia z kostki brukowej. Warto wiedzieć jednak, że koszt wykonania podbudowy i brukowania jest zawsze taki sam, niezależnie od wybranej kostki. Wszystkie prace przebiegają bowiem w identyczny sposób i nie potrzeba wykonywania żadnych dodatkowych działań.