Jaki typ drzwi wybrać?

drzwi zewnętrzne

Kupując drzwi do domu trzeba się poważnie zastanowić nad ich wyborem. Nie da się bowiem kupić drzwi, które będą tak samo dobre do każdego rodzaju pomieszczeń. A wybór jest duży i oprócz drzwi zewnętrznych i wewnętrznych mamy również drzwi przesuwne, harmonijkowe, łazienkowe, techniczne.

Czym kierować się przy wyborze drzwi?

drzwi zewnętrzneDodatkowo każdy typ drzwi można kupić w różnych wariantach (z drewna, sklejki, płyty, aluminium, szkła itd.), co znacząco wpływa na ich właściwości. Inne drzwi zewnętrzne wybierzemy do mieszkania, inne do domu. Nawet do poszczególnych pokoi warto wybrać nieco inny typ drzwi. Do sypialni na przykład warto zdecydować się na drzwi mocniejsze i lepiej tłumiące dźwięki, aby zachować należytą intymność tego miejsca. Podobnie drzwi do pokoju dziecięcego czy gabinetu powinny posiadać dobrą izolację akustyczną. Drzwi do salonu powinny zaś przede wszystkim modnie wyglądać, więc mogą być nieco inne niż w pozostałych częściach domu (np. szklane lub częściowo przeszklone). Drzwi przesuwne i harmonijkowe natomiast świetnie sprawdzą się w garderobie lub w innych mniejszych pomieszczeniach. Podczas aranżacji mieszkania podstawową kwestią jest, czy będą do niego pasować drzwi drewniane, czy z płyty i okleiny. Drzwi z litego drewna są drogie i ciężkie, jednak mają też świetne właściwości i znakomicie się prezentują. Mimo to (ze względu na cenę) częściej wybiera się drzwi z płyty lub sklejki pokryte okleiną.

drzwi wewnętrzneDrewniane drzwi Porta ze Śląska cieszą się wielką popularnością. Inne firmy jednak również posiadają bardzo szeroki wybór (np. Voster, DRE, Verte, Padilla). Drzwi wejściowe powinny być tymi, którym poświęcimy najwięcej uwagi. Po pierwsze dlatego, że mają chronić naszej prywatności. Po drugie, ponieważ każda osoba wchodząca do naszego domu będzie na nie zwracać uwagę. Drzwi wejściowe powinny być zatem trwałe, mocne, stylowe i być ozdobą domu. Jeśli mówimy o mieszkaniu, to tym bardziej warto zwrócić uwagę na styl drzwi wejściowych, gdyż to właśnie one będą nadawać mu wyjątkowości na klatce schodowej. Ładne, mocne drzwi rzutują od razu na całe mieszkanie (i odwrotnie). Warto zwrócić uwagę na to, że do domu często wybiera się nieco inne drzwi, niż do mieszkania (mogą bowiem np. posiadać elementy z hartowanego szkła i być bardziej zdobione). Do pomieszczeń technicznych lub przeznaczonych dla personelu najczęściej wybiera się drzwi stalowe. Są mocne, nowoczesne i wytrzymałe.

Warto zatem zawsze wybierać typ drzwi z myślą o przeznaczeniu danego pomieszczenia. Może to znacznie wzbogacić styl naszego domu lub biura, a także pełnić istotną rolę informacyjną.