Kilka słów o wyborze drewna kominkowego

drewno kominkowe

W momencie, kiedy zima nadchodzi wielkimi krokami, mieszkańcy domków jednorodzinnych muszą się zastanowić nad zaopatrzeniem się w opał na zimę. Jednakże poza standardowymi rozwiązaniami, które opierają się na ociepleniu domu za pomocą pieca, bardzo ważnym aspektem jest wybór drewna przeznaczonego do kominka.

Najlepsze drewno do kominka

drewno kominkoweTakie tanie drewno kominkowe z Rybnika charakteryzują się dużą różnorodnością. Przede wszystkim jego specyfika w dużej mierze opiera się na tym, że w zależności od rodzaju drewna, inaczej wygląda jego spalanie. Wielu mieszkańców decyduje się na wcześniejsze zapoznanie z tym, w jaki sposób przygotować swój kominek. Wybór rodzaju opału jest o tyle kluczowe, że w dużej mierze zależne jest od typu naszego kominka. Jeśli posiadamy standardowy, ozdobny model, to przede wszystkim powinniśmy zainteresować się takim rozwiązaniem, które zapewni jak najlepsze doznania wzrokowe. Dlatego też wielu ekspertów radzi, by w przypadku posiadania takiego kominka z możliwością obserwacji spalania, stosować twarde drewno takie jak dąb. Jest ono znacznie droższe od brzozy, ale gwarantuje bardzo długie, równomierne spalanie, co gwarantuje stosunkowo optymalną oszczędność.

drewno kominkoweWiadomym jest, że typów kominków jest kilka. Jeśli naszym celem jest posiadanie takiego, który przede wszystkim będzie dawał kojące ciepło, pozwalające na relaks po ciężkim dniu w pracy, to w przypadku opały najlepiej zdecydować się na drewno tańsze, dobrze spalające. Tutaj znakomicie sprawdzi się wcześniej przedstawiana brzoza, ale także opał z drzew owocowych. Drugie rozwiązanie co prawda nie gwarantuje aż takiego szybkiego nagrzania jak standardowe drewna miękkie, ale podczas spalania wydziela bardzo przyjemny zapach. Specjaliści odradzają używanie drewna, które posiada bardzo dużo żywicy. Taki opał rozpala się powoli, wydziela dużo dymu i jest mało wydajny. Jeśli zaś chodzi o samo pozyskiwanie paliwa do kominka, to możliwości jest bardzo wiele. Coraz więcej firm zajmuje się skupem różnego typu opału, i w taki sposób jesteśmy w stanie zaopatrzyć się w gotowe do użytku szczapy. Jeśli posiadamy jednak chęć i czas, to możemy sami porozumieć się z firmą, która prowadzi wycinki. Wiele z nich posiada w ofercie możliwość dostarczenia ściętego drzewa, a nawet wstępnie przygotowanego do obróbki.

Taki opał musimy jednak manualnie porąbać na szczapy, ale jest dużo tańsze. Wszystko zależne jest od grubości naszego portfela, a także odpowiedniej przestrzeni na przechowywanie drewna. Wiele domków posiada profesjonalnie przygotowane piwniczki, gdzie można spokojnie składować duże ilości opału.