Praktyczne oczyszczalnie przydomowe

oczyszczalnia

Spora część naszego społeczeństwa nie ma dostępu do kanalizacji, a co za tym idzie muszą sobie radzić sami ze swoimi odpadkami. Od wielu dekad do tego celu używano zbiorników na szambo, które składowały nieczystości do czasu ich opróżnienia przez wóz asenizacyjny. Tego typu rozwiązanie sprawdzało się przez wiele lat, chociaż często bywało bardzo problematyczne.

Zalety oczyszczalni przydomowych

oczyszczalniaCałkowicie zapełnione zbiorniki na szambo wykonane z tworzywa sztucznego charakteryzują się względnie niską wytrzymałością i podatnością na uszkodzenia. Często produkowane są na tak masową skalę, że ich jakość nie jest zbyt wysoka, co grozi ich uszkodzeniem, co z kolei może być bardzo nieprzyjemne w skutkach. Betonowe komory na szambo są za to bardzo trwałe, ale niesamowicie drogie i niewiele osób może sobie pozwolić na wykonanie takiego zbiornika przy domu, gdyż wymaga to masę pracy, która jest bardzo kosztowna. Innym rozwiązaniem, niezwykle popularnym w ostatnich czasach jest polecana oczyszczalnia przydomowa, która jest bardzo wydajna i przy tym wszystkim ekologiczna. Zwykle wykonane są one z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, a dodatkowo wzmacniają je komory filtracyjne, które są na stałe zaimplementowane w środku takiego zbiornika. Dlatego są one solidniejsze od zbiorników na szambo wykonanych nawet z tych samych materiałów. Cecha ta pozwala na montaż ich praktycznie w każdym terenie, co jest ogromnym udogodnieniem dla wielu osób, które mieszkają na mniej przyjaznym gruncie.

oczyszczalniaPrzydomowe oczyszczalnie przeprowadzają proces uzdatniania ścieków, co pozwala na ich ponowne wykorzystanie, lub łatwiejsze odprowadzenie. Odpowiednio przefiltrowane nieczystości mogą być użyte w nawadnianiu pól, łąk, czy po prostu trawy. Tego typu rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca w takim zbiorniku, gdyż płynne nieczystości są na bieżąco filtrowane, a te w postaci stałej z czasem rozdrabniane i także utylizowane. Umożliwia to zdecydowanie dłuższe użytkowanie takiego zbiornika, niż w przypadku szamba, gdzie nie ma miejsca żadna filtracja, ani pozbywanie się nadmiaru wody. Tego typu cecha przydomowej oczyszczalni ścieków gwarantuje większą oszczędność, gdyż nie wydajemy na wodę do nawadniania, oraz rzadziej jesteśmy zmuszeni do wezwania wozu asenizacyjnego do opróżnienia nieczystości z naszego zbiornika, co w wypadku szamba zdarza się raczej dość często i nie mamy na to żadnego wpływu.

Wywozy tego typu mogą być niesamowicie kosztowne, a szczególnie jeśli mieszkamy w jakimś miejscu mocno oddalonym od punktu wywozu. Dlatego też przydomowa oczyszczalnia pozwala nam oszczędzać w wielu aspektach, oraz jest zdecydowanie przyjaźniejsza dla środowiska naturalnego, co może być cechą przekonująca wiele osób.