Montaż spieków kwarcowych – co warto wiedzieć?

montaż spieków kwarcowych

Spieki kwarcowe są rozwiązaniem, które w Polsce zaczęła się od pewnego czasu cieszyć bardzo dużą popularnością. W dużej mierze wynika to z tego, że spieki kwarcowe to materiał, który ma bardzo szerokie zastosowanie.

Montaż spieków jest łatwy

montaż spieków kwarcowychTego typu płyty mogą być wykorzystywane zarówno do wykańczania podłóg, ścian a także znajdują zastosowanie jako blaty kuchenne. Wynika to z tego, że spieki kwarcowe, to płyty o różnych wymiarach, które są wypalane z połączenia różnego rodzaju kruszyw. W ten sposób uzyskuje się płytę cechującą się z jednej strony dużą trwałością, nieco porównywalna nawet do kamienia naturalnego, z drugiej natomiast stosunkowo lekką konstrukcją dzięki czemu montaż spieków kwarcowych jest zdecydowanie łatwiejszy niż np. blatu kamiennego. Dodatkowo płyty ze spieków można łatwo przycinać a to sprawia, że wygodnie się je dostosowuje do własnych potrzeb. Fakt, że tego typu płyty wykonywane są z różnego rodzaju kruszywa sprawia, że spieki kwarcowe dostępne są w różnych wzorach i kolorach, co daje wiele możliwości aranżacyjnych. Jeśli chodzi o parametry, to jak już wspomnieliśmy są one podobne jak w przypadku kamienia. Spieki są odporne na działanie wilgoci, wysokich i niskich temperatur, a także części środków chemicznych.

montaż spieków kwarcowychDodatkowo są one także dość odporne na uszkodzenie mechaniczne, co gwarantuje dużą ich trwałość. Dzięki temu niezwykle dobrze sprawdzają się zarówno jako posadzka, gdzie prezentują się klasycznie i nowocześnie zarazem, w zależności od tego na jaki wariant się zdecydujemy. Co więcej gładka powierzchnia i zastosowanie płyt o dużych wymiarach sprawia, że powierzchnia optycznie się powiększa oraz że sama posadzka jest łatwa do utrzymania w czystości. Jeśli chodzi natomiast o blaty kuchenne czy też łazienkowe, to w zasadzie stylistycznie bardzo przypominają one te kamienne, ich zaletą jednak jest zdecydowanie łatwiejszy montaż, który nie trwa kilku godzin jak to ma miejsce w przypadku blatów kamiennych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej trwałości i odporności. Niemniej rozwiązanie to choć ma bardzo szerokie zastosowanie i sprawdza się w wielu aranżacjach jest dość kosztowne, co stanowi największy minus spieków kwarcowych. Wysoka cena za płyty w wielu przypadkach jest tym co decyduje, ze wiele osób nie decyduje się na to rozwiązanie.

Warto jednak zaznaczyć, że firm zajmujących się sprzedażą oraz montażem spieków kwarcowych przybywa, a co za tym idzie oferty stają się coraz bardziej konkurencyjne. Dlatego jeśli szukamy mniej pospolitego sposobu na wykończenie podłogi czy też blatu warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę.