Projektowanie kawiarni w stylu industrialnym

projektant wnętrz

Styl industrialny zyskał ostatnio popularność – moda na mieszkania naśladujące lofty nie słabnie, a wręcz przeciwnie. Projektanci wnętrz wykorzystują najbardziej charakterystyczne cechy, którymi odznaczały się dawne mieszkania wykonane w pomieszczeniach poprzemysłowych.

Projektant wnętrz i niezwykłe pomysły

projektowanie wnętrzPrzede wszystkim liczą się wielkie okna, wysokie sufity i surowe, fabryczne oświetlenie. Z nawiązaniami do stylu przemysłowego możemy spotkać się nie tylko przy aranżacji domów, ale także obiektów komercyjnych ? kawiarni czy barów. Projektant wnętrz na Śląsku proponuje na przykład kawiarnię w stylu industrialnym. Zaletą jest wrażenie przestronności – uzyskuje się je dzięki wysokiemu sufitowi. Można wyeksponować to, co zwykle się zakrywa – a więc fragmenty instalacji, kable, rury czy przemysłowe kraty. Nie musimy też przejmować się ścianami: jeżeli są z cegły, tym lepiej dla nas! Z betonu? Również nie ma żadnych przeciwwskazań dla ukazania tego materiału zamiast pokrywania ścian okładziną – beton może zostać wzbogacony o kawałki szkła, elementy metalowe czy tłuczoną porcelanę: dzięki temu zyskamy naprawdę awangardowy wystrój. Unikajmy podziału między poszczególnymi strefami – zaplecze kawiarniane może być widoczne dla klientów.

projektant wnętrzWnętrze industrialne powinno być utrzymane w raczej chłodnej tonacji, którą jednak przełamuje cegła. Projektant wnętrz powinien zatrzymać się także na oświetleniu – duża przestrzeń wymaga bowiem odpowiedniej ilości światła. W oknach nie znajdą się więc firanki ani zasłonki, dzięki czemu naturalne światło będzie rozświetlać nasze mury. W pomieszczeniu powinno być też dużo lamp przemysłowych i reflektorków – oprócz funkcji użytkowej będą one pełnić także funkcję dekoracyjną. Do cech stylu industrialnego zalicza się też, według projektantów, zachowanie maksymalnej prostoty – a więc ograniczmy liczbę mebli. Oczywiście w przypadku kawiarni nie jest to możliwe: musimy mieć odpowiednią liczbę stolików i krzeseł, aby pomieścić wszystkich klientów. Zadbajmy więc o to, aby meble odznaczały się oryginalnością – dobrze skorzystać z mebli zdobytych na pchlim targu czy w sklepie z antykami. Mogą być one potężne i ciężkie, zdobione, lub też proste, które zyskały duszę dzięki ich odnowieniu.

Zestawienie takich tradycyjnych mebli z nowoczesnymi przedmiotami z pewnością stworzy niezapomniane wnętrze. Warto też pomyśleć o lustrach – sprawią one, że pomieszczenie wyda się jeszcze większe. Bez wątpienia jeżeli chcemy stworzyć kawiarnię w stylu industrialnym, dobry architekt wnętrz na pewno nam w tym pomoże.