Nowoczesne odpowiedniki drewnianych altan

Gdy myślimy o tym jak najlepiej zaaranżować nasz ogród, najczęściej mamy w głowie wizję takiego wyglądu tej przestrzeni, by znalazło się tam miejsce zarówno na uprawę roślin, jak i miejsce przeznaczone do naszego odpoczynku. Ogród powinien być zaprojektowany tak, by chciało się spędzać w nim jak największą ilość wolnego czasu. W związku z tym możemy pomyśleć o wybudowaniu specjalnej altany, wykonanej z drewna, która nie tylko uatrakcyjni wygląd naszego ogrodu, ale także posiada wiele praktycznych zastosowań.

Zalety ogrodowych altan

Drewniane altany są jednym z elementów dekoracji ogródka, które zdają się nie wychodzić z mody. Od lat znajdują swoje zastosowanie, szczególnie w Polsce, gdzie panuje moda na uprawianie własnego ogrodu. Taka altana nie tylko dobrze się prezentuje, podnosząc estetykę tej przestrzeni, ale także ma szereg praktycznych zastosowań. Dzięki niej możliwe staje się przebywanie na świeżym powietrzu, pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak deszcz. W takiej altanie jesteśmy w stanie wyprawiać mniejsze przyjęcia dla znajomych i rodziny, jak również spożywać codzienne posiłki czy czytać w niej książkę. Altana może posiadać różne rozmiary – jeżeli posiadamy duży ogród i dysponujemy sporym budżetem, możemy postawić altanę w formie niewielkiego domku, zbudowanego z murowanych ścian. W środku mogą nawet znajdować się osobne pomieszczenia. W ofercie producentów altan znajdują się także taki altany, gdzie stawia się na nowoczesny wygląd takiej budowli. Coraz częściej bowiem spotyka się altany wykonane z metalowych konstrukcji, popularne stają się także takie altany, które posiadają całkowicie przeszklone ściany.

Standardowe altany jednak to niewielkie, drewniane, zadaszone budowle, których ściany wybudowane są z ozdobnych krat, a w środku jest miejsce na stół i krzesła. Zadaszenie najczęściej wykonane jest z dachówki lub papy. Altany drewniane wykonywane są obecnie przez profesjonalnych producentów zajmujących się wyłącznie ich wytwórstwem. Bardzo łatwo jest znaleźć firmę, która ma w ofercie gotowe modele altan, ale również jest w stanie wykonać spersonalizowany projekt takiej zabudowy. Po wykonaniu lub wybraniu odpowiedniego dla nas modelu altany, taka firma będzie w stanie ją, za dodatkową opłatą, wybudować na terenie naszego ogrodu. Altany mogą przybierać różne kształty, najczęściej jednak mają kształt wielokąta. Ich ceny są zależne od ich rozmiaru, jak i od użytych materiałów budowlanych.

Drewniana altana to uniwersalna budowla, która ciągle jest panującym trendem w wystroju ogrodu. Jednakże firmy, które specjalizują się w budowaniu altan, oferują coraz to nowocześniejsze i ciekawsze modele. Taka altana spełnia nie tylko funkcje estetyczne, ale także rekreacyjne. Przy wyborze odpowiedniego modelu, kierujmy się naszym budżetem, jak i rozmiarem naszego ogrodu.