O czym pamiętać przy wykonywaniu izolacji fundamentów?

zabezpieczanie wykopów

Wykonanie hydroizolacji wydaje się proste, jednak bywa tak, że popełnione mogą zostać wówczas błędy, które sprawią, że izolacja nie będzie skutecznie chronić murów przed działaniem wód gruntowych oraz opadowych. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy niedoświadczone osoby wybiorą zły materiał wodochronny lub powłoka przeciwwilgociowa zostanie wykonana niepoprawnie, a połączenie między izolacją pionową i poziomą będzie niedokładne i nieszczelne.

Odpowiednia hydroizolacja fundamentów domu

hydroizolacja fundamentów Przez takie błędy mogą pojawić się zacieki i zawilgocenia. Nieinwazyjna hydroizolacja fundamentów powinna być więc przeprowadzana precyzyjnie, najlepiej przez osoby, które posiadają już duże doświadczenie w wykonywaniu tego typu zadań. Dzięki ich wiedzy, będziemy mieć pewność, że dobraliśmy odpowiedni materiał izolacyjny – szeroki wybór tych materiałów czasami wprawia w zakłopotanie osoby, które pierwszy raz będą wykonywać izolację. Papa, masy bitumiczne, zaprawy mineralne, folia? Co jest najlepsze? Okazuje się, że najczęściej wybieranym materiałem hydroizolacyjnym jest papa – ze względu na swoją wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze położona papa sprawuje się prawidłowo przez długie lata. Tutaj na laików czeka pierwsza pułapka: papy produkowane są bowiem na różnych osnowach. Wymienić można tutaj osnowę tekturową, poliestrową i szklaną.

hydroizolacja fundamentów W przypadku izolacji fundamentów, powinniśmy wiedzieć, że należy zrezygnować z papy tekturowej i szklanej – te osnowy mogą przepuszczać wodę gruntową i wilgoć. Jedynym rozwiązaniem jest więc papa na osnowie poliestrowej. Jeżeli zdecydujemy się jednak na inny materiał – dobrze sprawdzi się masa bitumiczna lub polimerowa. Zaletą takich mas jest niezwykle prosty sposób ich nakładania – pędzlem lub pacą. Pozwala to na wypełnienie nierówności podłoża i uzyskanie równej warstwy. Nieinwazyjną hydroizolację fundamentów można oprzeć także na folii polietylenowej, ale pamiętajmy wówczas o tym, że powinna ona posiadać odpowiednią grubość. Niezależnie od wybranego materiału izolacyjnego, podstawą przy wykonywaniu hydroizolacji jest nasza dokładność.

Izolacja musi być szczelna – oczywiście jeśli zdarzy nam się odkryć po latach, że jednak nie było to do końca przeprowadzone w sposób profesjonalny i mury wymagają osuszenia, to nadal nie jest nic trudnego. Osuszenie fundamentów lepiej jednak pozostawić profesjonalistom, którzy zazwyczaj korzystają ze specjalistycznych osuszaczy – ich działanie opiera się na kondensacji wilgoci z powietrza i osuszeniu jej. Ponadto fachowe osuszanie murów jest działaniem pozwalającym na długotrwałe, a nie jedynie doraźne efekty.