Osłona ogrodzenia ? trzcina, maty, tuje i inne

Każda działka musi zostać ogrodzona. Jedni stawiają na siatki, inni na drewniane deski, metalowe panele, a nawet na betonowe płyty. Ogrodzenie ma chronić przed intruzami, zapewniać spokój i prywatność, a przy tym stanowić ładną ,,ramę? dla samej działki. Jednak nie zawsze sam płot dobrze osłania nasz dom ? w końcu siatka, czy panele mają spore ,,szpary?.

Alternatywy dla płotu

tuja szmaragd ze szkółki roślinNie zawsze też ostatecznie podoba nam się efekt końcowy ? betonowy płot nie wygląda atrakcyjnie i niemiło się na niego patrzy. Co wtedy zrobić? Rozwiązaniem zawsze mogą być różnego typu osłony mocowane na ogrodzeniu lub też stworzenie żywopłotu. Jakie opcje mamy do wyboru? W przypadku ogrodzeń z siatki lub panelowych można dokupić cieniującą matę, lub tę wykonaną z trzciny. Czarna lub ciemnobrązowa mata jest lekka, łatwa do założenia, można ją dociąć na dowolną długość i szerokość. Podwyższa naszą prywatność, ale nie całkowicie, przepuszcza też część światła słonecznego. Nada się też na matę balkonową i tarasową. Z kolei maty trzcinowe zapewniają większe zaciemnienie i większą prywatność. Są naturalne, więc ładniej komponują się z ogrodem. Zwykle zwijane są w rolki, co ułatwia ich transport. Jednak trudno jest je dopasować do konkretnego ogrodzenia, w przeciwieństwie do mat.

tuja w ogrodzie Dobrą osłonę na płot mogą stanowić także rośliny. Jeśli cenimy sobie te pnące się to można kupić powój, bluszcz czy coś podobnego. Oplotą one ogrodzenie i będą stanowić zieloną ,,zaporę?. Najlepsze są oczywiście pnącza zimozielone, czyli te które nie zrzucają liści na zimę i są zawsze soczyście zielone. Świetna będzie też tuja szmaragd ze szkółki roślin. Tuja to popularny iglak, który szybko rośnie, jest bezproblemowy i idealnie nadaje się na żywopłot. Tuje potrafią osiągać nawet kilka metrów wysokości, jednak dobrze przycinane będą się raczej rozrastały na boki. Do wyboru są różne gatunki ten rośliny, choć nie wszyscy klienci zauważą różnicę. Jedyne na co trzeba zwracać uwagę to brązowienie roślin. Takich sadzonek nie należy kupować, a jeśli mamy taką tuje w ogrodzie to najpewniej nie da się jej uratować.

Podsumowując, nawet jeśli nie kupimy najlepszego ogrodzenia lub z czasem dojdziemy do wniosku, że potrzebujemy czegoś innego, to warto dokonać małej inwestycji, która wiele zmieni. Maty trzcinowe i zaciemniające,jak również iglaki i inne zimozielone rośliny będą pięknie prezentować się w ogrodzie na tle ogrodzenia. Jeśli nie wiemy, co wybrać to sprzedawcy w sklepach ogrodniczych lub budowlanych z działem ,,ogród? powinni nam doradzić.