Rodzaje basenów kąpielowych

Wiele osób marzy o tym, by w gorące, letnie dni móc wskoczyć do basenu z chłodną wodą i się nieco orzeźwić i wypocząć. Gdy temperatury sięgają trzydziestu stopni, nikt nie ma ochotę na aktywność fizyczną, tylko chce odpocząć w cieniu i chłodzie. Basen jest do tego idealny.

Jaki będzie najlepszy?

basen - pływalnia Taki z czystą wodą, odpowiednio duży będzie miejscem w którym cała rodzina będzie chętnie spędzała czas. Żeby jednak tak się stało to trzeba mieć odpowiedni basen. Do wyboru jest kilka opcji, w zależności od tego czy chcemy mieć basen składany, czy montowany na stałe oraz jaką ma mieć wielkość. Najmniejsze i najtańsze są baseny dmuchane. Zwykle wybierane są dla dzieci, ponieważ mają wysokość maksymalnie kilkudziesięciu centymetrów, nie da się w nich pływać. Można po prostu nalać do nich wody i usiąść w nich by się schłodzić. Baseny są kolorowe, miękkie, nie mają ostrych krawędzi, więc maluch nie zrobi sobie krzywdy. W dodatku po zakończeniu sezonu letniego basen można złożyć i łatwo przechować np. w garażu, bo nie zajmuje dużo miejsca. Taki basen można kupić nawet w supermarkecie kiedy jest sezon. Druga opcja to także basen rozkładany, ale już bardziej stabilny, wysoki, wykonany z tworzywa sztucznego lub cienkiej blachy. Wiele osób zostawia go rozłożonego przez cały rok, jedynie wylewa z niego wodę na zimę.

kobieta w basenie Można go jednak zawsze schować kiedy nie jest używany. W takim basenie przebywać mogą także osoby dorosłe. Sprawdzi się podczas imprez, czy nawet niektórych gier wodnych z piłką. Małe dzieci mogą w nich popływać, jednak dorośli już nie. Trzecia opcja to nowoczesne baseny kąpielowe od producenta wkopywane w ziemię. To baseny z tworzywa sztucznego. Gotową niecke umieszcza się we wcześniej wykopanym dole, a następnie tylko wykańcza ,,brzegi? basenu. To rodzaj basenu montowanego na stałe. Można w nim pływać i dobrze się bawić. Baseny mają różne wielkości i kształty, czasem nietypowe. Czwarta opcja to baseny murowane. Po wykonaniu wykopu robi się betonową wylewkę, która potem obkładana jest płytkami ceramicznymi lub mozaiką. To najgłębsze i największe baseny, również najtrwalsze i odporne na uszkodzenia. Ich wykonanie oczywiście jest kosztowne, jednak to inwestycja na lata. Taki basen może też mieć efektowne oświetlenie, zadaszenie, czy nawet opcję przeciwprądów.

Podsumowując, można wyróżnić przynajmniej cztery rodzaje basenów, ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, w związku z tym zakup trzeba dobrze rozważyć, tak by później był w stu procentach zadowolony z podjętej decyzji.