Pompa ciepła ? energooszczędne źródło ciepła

Pompy ciepła to urządzenia służące do ogrzewania domu, a także podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystują one ciepło z otoczenia: gruntu, wody lub powietrza. Znajdują one zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i innych obiektach.

Zalety korzystania z pompy ciepła

klimatyzacjaUrządzenia te zyskują w ostatnich latach bardzo dużą popularność. Na rynku dostępne są 3 rodzaje pomp ciepła: gruntowe, wodne oraz powietrzne. Do niedawna najpopularniejsze z nich były pierwsze z nich ? pompy gruntowe, uznawane za te o najwyższej wydajności i bezawaryjności. Pobierają one ciepło z gruntu i można je stosować na działce bez względu na jej powierzchnię. Pompa wodna działa na podobnej zasadzie, z tym że ciepło pobierane jest bezpośrednio z wód gruntowych lub powierzchniowych. Koszty jej użytkowania mogą być jednak nawet dwukrotnie wyższe niż w przypadku pomp gruntowych, ze względu na konieczność użycia i wymiany filtrów ze względu na zanieczyszczenie wód. Największą popularność zyskują obecnie powietrzne pompy ciepła. Wydajność współczesnych urządzeń jest już porównywalna z wydajnością pompy gruntowej. Ciepło pobierane jest z powietrza i może służyć zarówno do ogrzewania powietrza bezpośrednio, jak i ogrzewania wody. To właśnie te pompy ciepła Włocławek i okolice najczęściej wybierają.

grzejnikOpłacalność i wydajność pompy ciepła zależy głównie od prawidłowego projektu, montażu i doboru instalacji do zapotrzebowania energetycznego. W porównaniu z dotychczas stosowanymi piecami i kotłami grzewczymi na paliwo stałe, pompy ciepła charakteryzuje stosunkowo wysoki koszt montażu, jednak jej eksploatacja jest mniej kosztowna i wymagająca ? zarówno nakładów finansowych, jak i pracy człowieka. Pompa ciepła najefektywniej działa w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Bardzo dobrym pomysłem jest jednoczesny montaż pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną, która dodatkowo wspomoże pracę urządzenia, dostarczając tzw. czystej energii do jej zasilania. Bardzo dużym atutem pompy ciepła jest brak konieczności zagospodarowania pomieszczenia pod kotłownię oraz magazyn paliwa ? można ją umieścić w dowolnym pomieszczeniu, najlepiej gospodarczym lub np. pralni. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca i bardzo często posiada nowoczesny design.

Pompa ciepła jest urządzeniem przede wszystkim ekologicznym, ale także energooszczędnym i ekonomicznym ? szczególnie w połączeniu z zamontowanymi na dachu panelami słonecznymi. To innowacyjne rozwiązanie grzewcze to doskonała alternatywa dla kotłów konwencjonalnych. Nie wymaga od użytkownika uzupełniania opału, czy czyszczenia ? jest urządzeniem właściwie bezobsługowym i bezawaryjnym.