Rodzaje napędów do bram

napędy do bram

Jeżeli stoimy przed wyborem automatyki do bram, możemy zdziwić się, że dobór urządzeń wcale nie będzie taki prosty. W ofertach producentów zobaczymy bowiem napędy śrubowe, podziemne, przesuwne, a także napędy z ramieniem łamanym. Każde montowane są w inny sposób i sprawdzają się przy innych rodzajach bram.

Napędy do bram i różne modele

napędy do bramKtóre więc napędy do bram będą idealne w naszym przypadku? Przyjrzyjmy się po kolei każdemu z nich. Na pierwszy ogień mogą iść napędy śrubowe, ponieważ cieszą się największą popularnością. Wśród zalet wymienia się przede wszystkim prosty montaż, ale nie jest to jedyny plus. Producenci wskazują także na wyjątkową wytrzymałość napędów śrubowych ? są idealnym wyborem, jeżeli zależy nam na trwałej i solidnej automatyce. Przed zakupem upewnijmy się jednak, że słupki naszej bramy posiadają szerokość poniżej 38 cm. Tylko do nich dopasowane mogą zostać napędy ? jeśli słupek jest szerszy, wówczas można jeszcze poratować się sposobem ? wykonaniem specjalnego wcięcia w słupku. Zapewni on prawidłowe funkcjonowanie siłownika. Pamiętajmy też o tym, aby dopasować moc siłownika do ciężaru bramy. Obecnie oferty producentów są tak rozbudowane, że znajdziemy w nich napędy śrubowe do lekkich skrzydeł, jak i do takich, które mają 5 metrów długości i ważą prawie pół tony. Jak widać ? w przypadku napędów śrubowych z pewnością uda nam się znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla naszej bramy. Drugą ze wspomnianych opcji są napędy z ramieniem łamanym.

napędy do bramJeżeli otwieramy bramę na zewnątrz ? będzie to dobry wybór. W dodatku siłownik tego typu montowany jest w prosty sposób nawet przy słupkach szerszych niż 38 cm, bez potrzeby wykonywania wcięć jak w przypadku napędu śrubowego. Z kolei jeśli zależy nam przede wszystkim na względach estetycznych, wówczas powinniśmy zdecydować się na napęd podziemny, którego działanie jest identyczne co napędu z ramieniem łamanym, jednak mechanizm ukryty jest w całości pod ziemią ? oczywiście w specjalnej obudowie, aby nie został uszkodzony przez czynniki zewnętrzne. Widoczny na powierzchni będzie jedynie jeden element ? ramię, które przymocowane zostało do krawędzi bramy od dołu. Z pewnością jest to idealna opcja dla osób, które cenią sobie estetykę.

Niezależnie od wyboru napędu, każdy z nich może współpracować z fotokomórkami ? dzięki temu skrzydło przestanie się otwierać, gdy na jego trasie znajdzie się jakaś przeszkoda. To zabezpiecza bramę oraz siłownik przed uszkodzeniem, dlatego fotokomórki powinny stanowić niezbędne wyposażenie automatycznej bramy wjazdowej.