Segregacja i odbiór śmieci

odbiór śmieci

Coraz więcej się mówi o tym, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. Różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak plastikowe butelki, które nie rozkładają się przez tysiące lat, czy ścieki spływające do rzeki i zatruwające wodę mają wpływ nie tylko na względy estetyczne otoczenia. To przede wszystkim zagrożenie dla roślinności, zwierząt, a także dla człowieka.

Jakie śmieci odbierają profesjonalne zakłady

odbiór śmieciDlatego też dużą uwagę przywiązuje się do takich zagadnień jak prawidłowy odbiór śmieci – kraków, segregacja odpadów, czy zabezpieczanie wysypisk i zlewni ścieków przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do otoczenia. Przede wszystkim każdy z nas jest odpowiedzialny za środowisko. Obecna ustawa nakazuje segregację śmieci na papier, plastik i metal, szkło białe i kolorowe, opady zmieszane (głównie resztki jedzenia i wszystko co nie mieści się w poprzednich kategoriach), jak i odpady zielone (trawa, gałęzie, liście). Wiele surowców można ponownie użyć poprzez przetopienie (metal), przerobienie na materiał o nieco gorszej jakości (papier z recyklingu), czy przerobienie na kompost użyźniający pola i ogródki (odpady zielone). Dzięki segregacji nie tylko firmy mogą zaoszczędzić dużo pieniędzy, ale także wysypiska śmieci są mniej przepełnione, co jest korzystne dla środowiska. A co robić z innymi śmieciami?

odbiór śmieciZepsute lokówki, stare telefony, czy suszarki do włosów można często zostawiać w marketach budowlanych w specjalnych oznaczonych pojemnikach. Takie kosze przeznaczane są także na zużyte baterie i akumulatory. Większe rzeczy takie jak pralki, telewizory, czy lodówki można odwiedź do punktu odbioru elektrośmieci. Tam zostaną one zutylizowane w sposób bezpieczny. Jeśli chodzi o meble to sprawa jest jeszcze łatwiejsza. Wyposażenie wnętrz jakie nie jest nam już potrzebne można wystawić do odbioru za darmo na jednym z licznym portali internetowych. Bardzo często znajdują się osoby które chętnie wezmą stare łóżka, czy stoły i je odnowią. Odbiór mebli często wchodzi także w skład usług przedsiębiorstwa zajmującego się odbiorem śmieci na danym terenie. Odbiór wielkogabarytowych śmieci odbywa się raz lub dwa razy do roku. A co z gruzem budowlanym albo częściami samochodowymi?

Takie rzeczy możemy oddać na gruzowisko i złomowisko. Odbiorem gruzu zajmują się najczęściej specjalistyczne przedsiębiorstwa, mające duże ciężarowe samochody. Natomiast części do aut i inne produkty metalowe (pręty, części ogrodzenia, jak i mniejsze elementy) nadają się do zezłomowania za drobną opłatą za kilogram (wszystko zależy od rodzaju metalu).