Rola eleganckich żyrandoli we wnętrzach

Żyrandole to niezaprzeczalnie oryginalny element wystroju. Choć często pożądane, nie nadają się do wszystkich pomieszczeń. Żyrandol potrzebuje przestrzeni. Zda egzamin jedynie w pomieszczeniach wysokich. W przypadku zbyt niskiego pokoju zaburzy proporcje i sprawi, że będzie on wydawać się jeszcze niższy niż w rzeczywistości.

W jakich pomieszczeniach sprawdzają się żyrandole?

kryształkiPierwsze żyrandole pojawiły się dużo wcześniej niż elektryczność. Nie pełniły jednak typowo funkcji dekoracyjnej. Były przystosowane do umiejscowienia na nich świec. Obręcz żyrandola była zazwyczaj zakończona równomiernie umieszczonymi szpikulcami, na które nadziewano świece. Z czasem dodawano coraz to więcej obręczy, żeby zwiększyć poziom naświetlenia danego pomieszczenia. Był to jedyny sposób, aby przedłużyć dzień po zapadnięciu zmroku. Początkowo żyrandole mocowano tylko w kościołach oraz dworach najbogatszych. Z czasem, mniej wystawne wersje, zaczęły się pojawiać u mieszczan. Aktualnie pełnią funkcję przede wszystkim dekoracyjną. Klasyczny żyrandol kojarzy się z konstrukcją stworzoną z kilku poziomów i mnóstwem zamontowanych kryształków i blaszek odbijających światło. Biorąc pod uwagę różnorodność stylów i ciągłych nowości w dziedzinie wnętrzarstwa, producenci zmuszeni byli pójść o krok naprzód.

Obecnie, oferta żyrandoli jest bardzo bogata. Kształty i projekty odbiegają znacznie od tych sprzed lat. Niektóre firmy zajmują się również tworzeniem żyrandoli na specjalne zamówienie. Istnieje wtedy możliwość stworzenia czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Żyrandol to również świetny sposób na manipulacje optyczną daną przestrzenią. Zamocowany na odpowiedniej wysokości może znacznie optycznie obniżyć wysokość pomieszczenia, sprawiając, że stanie się bardziej przytulne. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w dużych salach bankietowych lub hotelowym lobby. Eleganckie żyrandole hotelowe nadają wnętrzu określony charakter i klimat. Jednakże dobrane są nie tylko pod względem estetycznym. Pomieszczenia, szczególnie przestrzeń wspólna, powinny mieć odpowiednią ilość światła, aby goście mogli swobodnie funkcjonować.

Wyjątkowy żyrandol może nawet z najprostszego i najbardziej klasycznego pomieszczenia stworzyć przestrzeń o wyjątkowym klimacie. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze to, co się podoba, będzie pasować do konkretnego wnętrza i okaże się funkcjonalne na co dzień. Warto wziąć pod uwagę opinie eksperta lub projektanta. Odpowiedni dobór oświetlenia może znacznie zmienić wygląd pokoju, uwydatnić jego zalety i sprawić, że będzie po prostu wyglądać korzystniej.