Trwałe wkręty farmery do metalu

Pokrycia dachowe można wykonywać z bardzo wielu materiałów. Jeżeli decydujemy się na montaż blachy falistej lub płaskiej, powinniśmy użyć odpowiednich łączników. Drewno, które znajduje się pod powierzchnią wykończenia, jest bardzo wrażliwe na działanie wody. Jeżeli podczas montażu użyjemy niewłaściwych wkrętów, sącząca się woda opadowa będzie wnikać w strukturę łat, kontrłat i krokwi, powodując ich pęcznienie, a w późniejszym czasie korozję biologiczną.

Wkręty jako łączniki

wkręty farmeryNa szczęście producenci łączników wychodzą naprzeciw potrzebom wykonawców i wprowadzają na rynek coraz bardziej skuteczne rozwiązania. Zanim pojawiły się szczelne wkręty, wykonywano takie połączenia używając zwykłych gwoździ lub śrub samowiercących przeznaczonych do stali. Aby zabezpieczyć styk: główka łącznika ? powierzchnia połaci, uszczelniano go silikonem montażowym. Problem polegał jednak na tym, że było to rozwiązanie tylko tymczasowe, które pod wpływem wody, słońca i mrozu zmieniało swoje właściwości i silikon powoli się wykruszał. Na szczęście teraz takie połączenia są wykonywane bardzo rzadko, ponieważ zostały wyeliminowane przez wkręty farmery do metalu. Tego typu łączniki należą do grupy wkrętów samowiercących. Ich budowa wygląda w następujący sposób: gwintowany trzpień jest zakończony z jednej strony profilowanym wiertłem, a z drugiej główką, pod którą znajduje się podkładka.

wkręty farmeryW porównaniu do innych rozwiązań nie jest ona wykonana tylko i wyłącznie z metalu. Pod stalową okrągłą płytką znajduje się gumowa uszczelka. Po dokręceniu wkręta ta część łącznika jest dociskana do powierzchni dachu i tworzy szczelne połączenie. W sklepach i hurtowniach możemy znaleźć bardzo dużo rodzajów wkrętów typu farmer. Mogą one różnić się długością, kolorem oraz wyprofilowaniem główki. Możemy swobodnie dopasować ich barwę do naszego pokrycia dachowego, dzięki czemu będą one prawie niezauważalne na tle całej połaci. Wyprofilowanie górnej części wkrętów wymusza na nas zastosowanie odpowiedniej wkrętarki ? innej, jeżeli łby mają kształt sześciokąta, a innej gdy są okrągłe z nacięciami. Wkręty samowiercące do metalu wykonuje się z bardzo trwałej stali węglowej. Najczęściej są one utwardzane powierzchniowo i ocynkowane.

Ta specjalna powłoka ma chronić łączniki przed korozją biologiczną. Oprócz blachodachówki, farmery doskonale nadają się do montażu płyt warstwowych (zarówno dachowych, jak i ściennych), obróbek blacharskich i wszystkich innych połączeń metalowych występujących w budownictwie, wymagających odpowiedniego uszczelnienia.