Typy konstrukcji budynków stalowych

hala stalowa

Choć hale stalowe wydają się najprostszym rozwiązaniem konstrukcyjnym i kojarzą się zazwyczaj z płaskimi, niczym niewyróżniającymi się budynkami, architekci mają też propozycje, które sprawią, że hala będzie nie tylko funkcjonalna, ale i jej wygląd zewnętrzny będzie naprawdę atrakcyjny.

Co proponują architekci hal stalowych?

hala stalowaWśród konfiguracji konstrukcji można wymienić bowiem nie tylko sztywne konstrukcje ramowe, ale też konstrukcje belka-słup wykorzystujące ramę przegubową; dachy podwieszane oraz dachy łukowe. Wydaje się, że to właśnie dachy łukowe mogą sprawić, że budynek będzie wyglądał oryginalnie. Przyjrzyjmy się więc najpierw tej konstrukcji, jako najbardziej atrakcyjnej ze wszystkich. Duże hale łukowe wykorzystują najczęściej belki stalowe z dwuteowników, które w procesie zginania na zimno mogą być kształtowane w dowolny sposób – tutaj w łuki. Łuki w konstrukcji mogą być okrągłe lub mieć kształt paraboliczny. Zaletą jest to, że w prawidłowo wykonanej konstrukcji łukowej obciążenie jest równomiernie rozkładane i przenoszone. Aby neutralizować działanie sił ściskających wykorzystuje się najczęściej ściągi łączące podpory. Jeżeli chodzi o pozostałe z wymienionych wcześniej konstrukcji, najprostszą z nich jest sztywna konstrukcja ramowa.

hala stalowaTutaj budowniczy stawiają halę, skupiając się na sztywnych połączeniach belek dachowych ze słupami. I w tym wypadku, podobnie jak w halach łukowych, obciążenia użytkowe są efektywnie przenoszone, dlatego nie musimy martwić się o żadne uszkodzenia wykonanej konstrukcji. Ponadto sztywna rama sprawia, że wiatr w żaden sposób nie oddziałuje na ściany budynku. Decydując się na sztywną konstrukcję, można wybrać ramę portalową lub kratownicową. Dodatkowo istnieje możliwość wykonania ramy portalowej z ryglem łukowym, co da nam dodatkowe wrażenia estetyczne. Jeśli chodzi o ramę kratownicową, jest to rozwiązanie tańsze od portalowej, dlatego często jest wybierane przy konstrukcjach o wyjątkowo dużej powierzchni. Często wykorzystywanym rozwiązaniem konstrukcyjnym są także dachy podwieszane – jednak proces ich montażu jest o wiele dłuższy niż w przypadku hal z dachem płaskim czy stawiania hal łukowych. Ponadto koszt utrzymania takiej hali z dachem podwieszanym może być droższy niż hal o innych konstrukcjach. Wszystkie z wymienionych rozwiązań mają zarówno wady, jak i zalety.

Projektując halę stalową, powinniśmy zastanowić się, która z konstrukcji będzie w naszym przypadku najbardziej funkcjonalna. Jeżeli zależy nam nie tylko na funkcjonalności, ale też na estetyce, wydaje się, że to hala łukowa będzie najbardziej atrakcyjna.