Wielozadaniowe zawiesia pasowe

Wieszanie ładunku pod wszelkiego rodzaju dźwigami, czy żurawiami jest bardzo częstym zabiegiem w wielu gałęziach gospodarki. Używa się tego niezmiernie często i używa sporej ilości metod. Pomiędzy hakiem maszyny która wciąga taki przedmiot, a nim samym musi znajdować się odpowiednie, wytrzymałe połączenie.

Do jakich zadań można wykorzystać zawiesia pasowe?

zawiesia pasoweDo tego celu wykorzystuje się masę różnych przedmiotów, które wykonane są z różnych materiałów, oraz w różny sposób. Bardziej popularne kiedyś i niezwykle wytrzymałe były łańcuchy, które są solidne i są w stanie podnieś duże ciężary bez większego problemu. Jednak mają one jedną, dość znaczącą wadę, która dyskwalifikuje je w bardzo dużej ilości przypadków. Są one bardzo niszczycielskie dla bardziej delikatnych ładunków. Potrafią one łamać, przerywać, rysować, czy nawet wgniatać taki podnoszony element jeśli nie jest on zbyt solidny. Dlatego też coraz rzadziej się z nich korzysta, znajdują one swoje zastosowanie w miejscach, gdzie przedmiot jest bardzo ciężki i ryzyko jego uszkodzenia jest bardzo małe. Z kolei niezwykle popularne stały się trwałe zawiesia pasowe, które idealnie nadają się do podnoszenia praktycznie wszystkiego. Są one delikatne i nie powodują uszkodzeń, przez to że stworzone są w całości z poliestru i posiadają jednolitą strukturę. Istnieje ich mnóstwo rodzajów, które można stosować przemiennie, lub niektóre nadają się lepiej do bardziej specyficznych zadań.

zawiesia pasoweWyróżniamy takie jak chociażby wężowe, bezkońcowe, pętlowe, czy nawet jednorazowe. Wszystkie z nich tworzone są pod presją odpowiednich regulacji, które dokładnie determinują ich wytrzymałość i strukturę. Kontrola w tym sektorze jest bardzo duża, gdyż źle uszyte pasy mogą spowodować ogromne zagrożenie. Zwykle pasy występują w wersjach o różnej wytrzymałości i długości. Zgodnie z normami, odpowiednim zakresom wytrzymałości przysługują odpowiednie oznaczenia w postaci poszczególnie przydzielonych im kolorów. Ma to za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo, ryzyko pomyłki i ułatwić wszelkiego rodzaju kontrole bezpieczeństwa. Materiałowe zawiesia stosuje się już praktycznie wszędzie. Często producenci wolą zainstalować więcej pasów, niż montować ich ładunek za pomocą łańcuchów, gdyż boją się uszkodzeń. Przenoszone są za ich pomocą nawet bardzo duże, betonowe elementy większych konstrukcji.

Łańcuchy były znane z tego, że potrafiły ukruszyć nawet kawałek ogromnej, betonowej rury wykonanej ze zbrojonego betonu. Dlatego też ustąpiły one już praktycznie kompletnie miejsca zawiesiom materiałowym w budownictwie. Te z kolei możemy bardzo łatwo zaobserwować zamontowane do wszelkich podnośników, dźwigów, czy żurawi.