Wszystko, co trzeba wiedzieć o rekuperacji

Montaż systemu wentylacyjnego następuje jeszcze przed zakończeniem właściwej budowy domu. Trzeba odpowiednio przygotować budynek i stworzyć systemy, które nie będą wpływały na dalsze prace remontowe oraz instalacyjne. Warto więc wiedzieć, że często można dzięki takiej wentylacji uzyskać nie tylko świeże powietrze, ale także zadbać o jego jakość i nawet pozyskać z niego ciepło.

Rekuperacja do każdego domu

rekuperacja w domuWszystko to za sprawą rekuperatora, który wmontowany do systemu wentylującego posiada wiele funkcjonalności poprawiających komfort mieszkańcom. Wentylacja mechaniczna jest dużym ułatwieniem dla każdego użytkownika. Samodzielnie dopasowuje sobie intensywność wentylowania w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniach oraz pozwala utrzymać ciepło bez wykorzystywania ogrzewania. Automatyka sprawdza również czy musi ochłodzić, czy nagrzać powietrze dopasowując sposób filtrowania do ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Warto wiedzieć, że rekuperacja w domach jest możliwa tylko wtedy, kiedy spełni się wszystkie warunki bezpieczeństwa. Między innymi trzeba pozbyć się wentylacji grawitacyjnej, która zabiera pozyskane ciepło. Jednak nie we wszystkich pomieszczeniach można korzystać z wentylacji mechanicznej, dlatego pomieszczenia wentylowane w inny sposób muszą być szczelnie odseparowane od pozostałych. Między innymi mowa o garażu, gdzie spaliny nie mogą przedostać się do systemu wentylacyjnego całego domu.

rekuperacja w domuWykorzystanie nowoczesnego sposobu dostarczania powietrza decyduje także o możliwości zastosowania w domu kominka. Oczywiście można go mieć, jednak tylko z całkowicie zamkniętą komorą spalania, ponieważ nieodpowiednie doprowadzanie powietrza powoduje powstanie podciśnienia i dochodzi do produkcji szkodliwego tlenku węgla. W takich domach nie zaleca się stosowania osobnej klimatyzacji. Należy pamiętać, że system rekuperacji w okresie letni ochładza powietrze zanim zostanie ono wpuszczone do pomieszczenia. Dodatkowy montaż klimatyzacji może negatywnie wpłynąć na punkty nawiewne systemu wentylacyjnego. Nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z klimatyzacji. Wystarczy zasięgnąć porady profesjonalisty, który odpowiednio zaprojektuje poprowadzenie obu systemów przez dom. Wyposażenie domu w rekuperatory daje wiele korzyści.

Między innymi otrzymuje się ciepłe i zimne powietrze, w zależności od panującej temperatury, bez otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń. Jest to duża oszczędność grzewcza pozwalająca zmniejszyć temperaturę ogrzewania centralnego, a w okresie letnim nawet z niego zrezygnować. Nowoczesne systemy wentylacyjne są tak skonstruowane, że pozwalają uzyskać możliwie jak najczystsze powietrze.