Wybór szamba – zbiornik betonowy

solidne szamba betonowe - producent

Kupując działkę za miastem, z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że nie posiada ona dostępu do miejskiej kanalizacji. Należy więc wykonać przyłącze lub? można radzić sobie innymi sposobami. Na przykład poprzez budowę szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo jest rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie zwłaszcza w rodzinnych ogródkach działkowych, nie w domach, w których mieszkamy na stałe.

Szambo z betonu

solidne szamba betonowe - producentZ domku działkowego korzystamy bowiem sezonowo, w związku z czym na przykład zimą nie są generowane żadne opłaty związane z wywozem nieczystości. W domu jednorodzinnym musielibyśmy o tym pamiętać przez cały rok. Oczywiście wybór rozwiązania zależy tylko od nas. Jeżeli zdecydujemy się na szambo, zastanówmy się dobrze nad jego rodzajem. Wybór jest bowiem naprawdę szeroki. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza solidne szamba betonowe – producent proponuje je w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. A biorąc pod uwagę zalety, jakie mają szamba z tego materiału, będzie to na pewno korzystna dla nas inwestycja. Przede wszystkim takie szambo będzie zawsze idealnie na swoim miejscu ? nie ma tutaj takiego problemu jak w przypadku zbiorników z tworzyw sztucznych, które mogą zostać wybite na wierzch przez wody gruntowe.

solidne szamba betonowe - producentW dodatku nie ma problemu z rozmiarami szamb betonowych, z pewnością w szerokiej ofercie znajdziemy zbiornik, który idealnie spełni nasze potrzeby. Sam montaż takiego szamba także jest prosty, rozpoczyna się od wykonania odpowiedniego wykopu, zabetonowania dna oraz połączenia wszystkich kręgów. W ten sposób szambo staje się solidne i nie ma możliwości, aby jakąś szczeliną wyciekły nieczystości, ponieważ te szczeliny po prostu nie istnieją. Podłączamy kanalizację, a na wierzch zbiornika kładziemy betonową płytę z kominem inspekcyjnym. Budowa takiego szamba nie trwa długo, dlatego jest to dobre rozwiązanie także wówczas, kiedy zależy nam na czasie. Jeśli chcemy, możemy pokusić się też na montaż drenażu rozsączającego. Jego zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody, co wiąże się z zmniejszeniem częstotliwości wypompowywania nieczystości ze zbiornika.

Przed montażem takiego szamba pamiętajmy jednak też o tym, że powinno ono znajdować się co najmniej 5 metrów od obiektów mieszkalnych, a także 2 m od drogi czy granicy z sąsiednią działką. Również ujęcie wody powinno znajdować się w określonej odległości ? dalej niż 15 m od miejsca, w którym postawimy szambo. Zwróćmy uwagę też na to, czy warunki pozwolą na łatwy dojazd szambiarki do naszego zbiornika, w innym przypadku wypompowywanie szamba może być utrudnione.