Wykorzystanie zawiesi łańcuchowych

Załadunek towaru powinien odbywać się możliwie sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Bezpieczeństwo z kolei zależy od wielu czynników, na które człowiek niekiedy nie ma nawet wpływu, na przykład, od warunków pogodowych. Dlatego w transporcie czy budownictwie stosuje się specjalne rozwiązanie, dzięki którym praca jest możliwa niemal w każdych warunkach.

Zawiesia do transportu

Zawiesia łańcuchoweRzecz jasna, skrajne warunki, takie jak gwałtowny sztorm na morzu czy też huragan na lądzie całkowicie paraliżują pracę firm budowlanych i transportowych, jednak żaden deszczy czy mróz nie powinien stanowić przeszkody w wykonywaniu swoich obowiązków stoczniom, placom budowy i innym zakładom, w których wykorzystuje się dźwigi do przenoszenia elementów wielkogabarytowych. Do zabezpieczenia unoszonych ładunków stosuje się bardzo często odpowiednie liny oraz zawiesia poliestrowe. Jednak w przypadku naprawdę ciężkich ładunków zastosowanie znajdują wyłącznie zawiesia łańcuchowe transportowe, stanowią one bowiem najwytrzymalsze z dostępnych na współczesnym rynku elementów chwytających ładunek. W zależności od klasy stali wykorzystanej do budowy łańcuchów i pozostałych części mechanizmów oraz od liczby cięgien udźwig zawiesia może wynieść od około jednej tony do nawet kilkunastu, kilkudziesięciu ton.

Zawiesia łańcuchoweWyróżnić można mechanizmy jedno-, dwu- lub czterocięgnowe ? wszystkie z nich mają inne przeznaczenie. Natomiast klasa stali decyduje także o warunkach zewnętrznych, w jakich zawiesia mogą pracować. Przykładowo, łańcuchy klasy czwartej wykorzystuje się tam, gdzie narażone są one na oddziaływanie bardzo wysokich temperatur, a także działanie substancji, takich jak cynk, wodór czy różnego rodzaju kwasów. Klasa piąta pozwala na pracę w jeszcze cięższych warunkach, bo w temperaturze nawet do siedmiuset stopni Celsjusza. Z kolei klasy wyższe charakteryzują się niższą wagą przy jednoczesnym większym udźwigu, co oczywiście wpływa na ich wyższą cenę. Wszystkie zawiesia powinny posiadać odpowiedni certyfikat świadczący o ich odporności na obciążenia oraz warunki zewnętrzne ? na każdym sprzęcie powinna być załączona informacja od producenta przedstawiająca specyfikację produktu.

Żeby jednak zwiększyć skuteczność lub dodatkowo zabezpieczyć poszczególne zawiesia, można się zaopatrzyć w odpowiednie akcesoria, jak na przykład współczynnik redukujący, który pozwala zredukować obciążenie nawet o kilkadziesiąt procent. Jedną z większych zalet zawiesi łańcuchowych jest ich bardzo długa żywotność oraz możliwość dokonywania napraw poprzez wymianę poszczególnych elementów.