Rodzaje rusztowań elewacyjnych

Kluczową rolę przy pracy na wysokościach odgrywają rusztowania. Pozwalają przede wszystkim na swobodne przemieszczanie się na całej długości i szerokości budynku. Jednak by odpowiednio ich używać, trzeba zapoznać się z ich rodzajami, tak by być w stanie dopasować je do odpowiednich budynków.

Rusztowanie z podporami

 rusztowanie elewacyjneObecnie na rynku wyróżnia się rusztowania modułowe, stojakowe, specjalne, kolumnowe, kozłowe, ramowe, wspornikowe, ruchome i oczywiście nieruchome. Pierwsze z nich składają się z elementów, które połączone są w stałych punktach. Te z kolei rozmieszczone są w równych od siebie odstępach, zazwyczaj jest to pięćdziesiąt centymetrów. Wykorzystuje się je przy konserwacjach różnych budynków, w szczególności zabytków, gdzie można stosować je jako rusztowania wolno stojące. Dodatkowo idealnie sprawdzą się przy montażu scen, czy trybun, które wykorzystywane są podczas koncertów. Drugie z nich, czyli stojakowe wyróżniają się segmentami, które opierają się na specjalnych podporach. Z kolei cała konstrukcja usztywniana jest za pomocą leżników ukośnych i poziomych, a także tężników. Dużym jej plusem jest możliwość pracy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Kolejne na liście rusztowania specjalne buduje się łącząc ze sobą elementy z różnych konstrukcji. Dzięki temu idealnie sprawdzą się przy budowlach, które wyróżniają się kształtem. Rozwiązanie warszawskie, czy tzw. kolumnowe składa się z pionowych rur, które łączy się za pomocą dodatkowych elementów.

 rusztowanie elewacyjneBardzo dobrze usprawnią ocieplanie domu, czy jego naprawę, głównie dlatego, że nie są aż tak wysokie. Rusztowanie elewacyjne może być również kozłowe. Charakteryzują się one dwoma podporami przestrzennymi, pomiędzy którymi znajduje się pomost. Mogą być wykorzystywane przy naprawie instalacji świetlnej. Konstrukcje ramowe wyróżnia przede wszystkim możliwość zmiany pomostów, które raz mogą być szersze, a raz węższe, w zależności od zapotrzebowania. Z kolei w kompozycji wspornikowej są one połączone z budynkiem. Dzięki temu cała konstrukcja jest stabilna. Ostatnie na liście rusztowania ruchome i nieruchome, jak sama nazwa wskazuje, różnią się od siebie sposobem przemieszczania. Pierwsze z nich mają zamontowane kółka, dzięki którym można swobodnie je przemieszczać. Wyposażone są oczywiście w specjalne hamulce, których używa się na czas pracy.

Z kolei drugie wymagają przede wszystkim złożenia przed korzystaniem z nich w innym miejscu. Pracownicy, którzy poruszają się po rusztowaniach powinni być odpowiednio ubrani i przede wszystkim zabezpieczeni. Jednak dzięki odpowiednio dobranej konstrukcji, nie powinni mieć problemów z wykonywaniem powierzonych im obowiązków.