Zalety odkurzaczy centralnych i ich działanie

centralny odkurzacz

Odkurzanie jest zdecydowanie jedną z mniej przyjemnych czynności w naszych życiach, jednak nowinki techniczne starają się nam to jak najbardziej uwygodnić. Powstały bardzo różne odkurzacze na przełomie ostatnich dekad. Mamy chociażby odkurzacze wodne, które dodatkowo nie rozdmuchują tego, co zbieramy i pochłaniają nieprzyjemne zapachy.

Centralny odkurzacz i łatwe sprzątanie

centralny odkurzaczPosiadamy automatyczne roboty odkurzające, które wyręczą nas w trakcie gdy nie ma nas w domu i nie musimy się przejmować odkurzaniem. Są to zawsze jakieś opcje, jednak niektórzy mogą twierdzić, że ich skuteczność jest raczej wątpliwa. Oczywiście do jakiegoś stopnia jest w tym racja. Zarówno odkurzacze wodne, jak i te automatycznie nie sprawdzają się kompletnie w wielopiętrowych domach. Odkurzacz zrobotyzownany nie jest w stanie pokonać schodów i często nie jest w stanie pokryć większych powierzchni ze względu na limitowany czas odkurzania. Jeśli chodzi o opcje odkurzacza wodnego, to jest on skrajnie niepraktyczny jeśli mamy pokonywać z nim piętra. Istnieje spore ryzyko wylania się zawartości, a taki napełniony odkurzacz jest po prostu ciężki i toporny jeśli chcemy go przemieścić. Dlatego też coraz to bardziej popularny staje się nowoczesny centralny odkurzacz. Pozwala on odkurzać na każdym możliwym piętrze bez martwienia się o przenoszenie niczego po schodach. Montuje się jednostkę centralną w jakimś miejscu domu, gdzie będzie ona mogła spokojnie odprowadzać powietrze na zewnątrz za pomocą wyciągu i nie musimy się już wtedy o nic martwić.

centralny odkurzaczSieć takiego odkurzacza tworzy się poprzez połączenia rurami w ścianach i podłogach budynku. Zwykle używa się do tego celu rur PCV. Ważne jest zamontowanie takiej instalacji w trakcie budowania domu, gdyż jest to w bardzo dużym stopniu w stanie ułatwić życie. Zainstalowanie sieci odkurzacza centralnego w wybudowanym już domu może być niezwykle problematyczna, nie obejdzie się wtedy bez kucia betonu i tworzenia nowych dziur w ścianach i podłogach. Brzmi to niesamowicie nieopłacalnie i męcząco, dlatego ewentualnie możemy się o to pokusić przy remoncie. Jednak jeśli budujemy nowy dom, warto zainstalować w nim instalację z rurami do odkurzacza centralnego, nawet jeśli nie planujemy go jeszcze kupować. Taka instalacja nie jest droga, a może w przyszłości się przydać, lub zwiększyć wartość domu jeśli będziemy chcieli go ewentualnie sprzedać. Do odkurzania centralnego potrzebujemy tylko rury z odpowiednią końcówką, którą podłączamy do gniazd w ścianach rozmieszczonych po całym domu. Takie odkurzanie jest kompletnie ciche i nie wzbija w powietrze chmury kurzu i pyłków, jak w wypadku tradycyjnego odkurzacza. Dodatkowo istnieje niezwykle przydatna opcja szufelki, która automatycznie wciąga wszystko wprowadzone pod nią po jej otwarciu.

Jest to przydatne chociażby w korytarzach, czy kuchni, gdzie często możemy mieć do czynienia z czymś sypkim, a nie mamy ochoty odkurzać. Wystarczy wtedy to zamieść pod taką szufelkę, a ona poradzi sobie z resztą. Jest to bardzo ciekawy i innowacyjny sposób sprzątania.