Zastosowanie gipsu ceramicznego

gips ceramiczny

Wśród materiałów wykorzystywanych powszechnie w budownictwie znajduje się gips. Stanowi on bowiem podstawowy produkt pozwalający na wiązanie się innych substancji, jest dla nich spoiwem mineralnym. Równocześnie jednak gips jest z powodzeniem wykorzystywany w modelarstwie, sztukaterii, do produkcji elementów dekoracyjnych, jak również jako surowiec rzeźbiarski.

Gips ceramiczny na płytki

gips ceramicznyOczywiście wiele zależy od składu takiego gipsu, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele jego różnych odmian. Produkty różnią się między sobą tym, jakiego czasu potrzebują do związania. Jednym z rodzajów gipsu jest gips ceramiczny, który stosowany jest najczęściej do produkcji płytek oraz paneli. Jest to jego podstawowe zadanie, jednakże według producentów materiał ten może być wykorzystywany również do sporządzania gładzi i szpachli, a czasami także do napraw ścian w przypadku występowania ubytków czy otworów na przykład po wierceniu. Gips ceramiczny sprawdza się również w pracach montażowych polegających na osadzaniu puszek elektrycznych. Warto jednak pamiętać, że taki gips może być stosowany jedynie wewnątrz budynków a nie poza nimi. Gips dostępny jest w opakowaniach o różnej wielkości, najczęściej są to worki o pojemności 20 kg. Jeżeli potrzebujemy więcej materiału, możemy zakupić od razu całą paletę – zmieści się na niej wiele worków, które łącznie będą ważyły około tony.

gips ceramicznyWarto pamiętać, że gips ceramiczny w workach ma określony okres przydatności. Wynosi on najczęściej około pół roku od momentu wyprodukowania. Koniecznością jest też przechowywanie go w szczelnie zamkniętym worku, gdzie będzie całkowicie suchy i nie będzie miał kontaktu z wilgocią. W innym przypadku jego właściwości mogą ulec zmianie i przestanie on dobrze spełniać swoją rolę. Oczywiście właściwości gipsu zależą też od odpowiedniego przygotowania masy, dlatego i tutaj powinniśmy koniecznie przestrzegać wskazań producentów. Sucha mieszanka musi być dodana do wody w konkretnej ilości, a następnie szybko wymieszana, aby uzyskana masa nie posiadała żadnych grudek. Do mieszania najlepiej wykorzystać wiertarkę wolnoobrotową z mieszadłem. Pamiętajmy o tym, aby po użyciu od razu wyczyścić narzędzie, póki jeszcze nie wyschło, ponieważ później może to być o wiele trudniejsze.

Jeżeli będziemy przestrzegać wszystkich zaleceń producenta, będziemy zadowoleni z zakupionego produktu, który przecież jest ekologiczny, a przy tym łatwy w użyciu. Konkludując temat, wśród wielu rodzajów gipsu, warto zwrócić uwagę między innymi na gips ceramiczny, który jest powszechnie stosowany w budownictwie i w sztukaterii.