Zastosowanie silników elektrycznych

Sposobów na wytwarzanie energii jest bardzo wiele. Można ją pozyskiwać z urządzeń zasilanych różnymi źródłami energii, taki jak silniki parowe, olejowe, wykorzystujące paliwa stałe lub prąd. Zwłaszcza ten ostatni cieszy się bardzo szerokim zastosowaniem zarówno w przemyśle, jak i w prywatnych domach ? zwłaszcza współcześnie, kiedy tak drobiazgowo dba się o środowisko i stosuje się rozwiązania ekologiczne.

Silniki i energia elektryczna

silnik elektryczny 230v	Maszyny działające na silniki zasilane prądem swoją przewrotną karierę rozpoczęły jeszcze w dziewiętnastym wieku, dziś natomiast nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Silnikami elektrycznymi zasilana jest ogromna gałąź transportu publicznego ? trolejbusy, pociągi czy tramwaje działają przecież na prąd. Zdecydowana większość sprzętu domowego również wymaga podłączenia do gniazdka sieciowego. Nie doceniamy na co dzień tego doskonałego źródła energii. Gdyby nagle odciąć ludzkości dostęp do prądu, z pewnością całe życie uległoby paraliżowi ? po kilku dniach wszystkim padłyby telefony i komputery, co uniemożliwiłoby porozumiewanie się między sobą, padłyby wszystkie chłodnie i lodówki, które gwarantują świeżość produktów, przestałyby funkcjonować banki, które opierają swe działanie na elektronicznych systemach. Prawdziwy kataklizm.

silnik elektryczny 230v	Całkowicie znieruchomiałby też przemysł ? większość maszyn zasilana jest przez silniki elektryczne 230V, które zamieniają energię elektryczną na energię mechaniczną, dzięki czemu możliwe jest wprawianie w ruch wielu urządzeń niezbędnych do wykonania wielu prac. Frezarki, szlifierki czy tokarki, a także piły maszynowe, narzędzia budowlane oraz wszystkie linie produkcyjne w zakładach ? wszystko działa na prąd. Nawet samochody działające na silniki spalinowe wymagają energii elektrycznej, każdy rozrusznik zasilany jest bowiem w ten sposób. Co więcej, abstrahując już od katastroficznych wizji, warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet chwilowy brak dostępu do prądu skutecznie może utrudnić nasze codzienne życie. Bez niego odcięci jesteśmy od prozaicznych rozrywek, nie możemy ugotować obiadu czy też posprzątać mieszkania. Wynalezienie silnika elektrycznego zawdzięczamy Michaelowi Faradayowi, który w 1821 roku skonstruował pierwszą prowizoryczną maszynę wytwarzającą prąd.

Działała ona na zasadzie wykorzystania energii elektromagnetycznej. Przez kolejne dekady silnik był udoskonalany, dzięki czemu możemy dziś korzystać na przykład z takich urządzeń jak automatyczna szczoteczka do zębów. Warto zatem czasem przystanąć na chwilę i zastanowić się, ile tak naprawdę zawdzięczamy silnikom elektrycznym.