Bruk Bet – kostki przemysłowe

Zasadniczo kostkę brukową dzielimy na dwa typy ze względu na miejsce, w którym ma być ułożona. Pierwszy to szlachetna kostka o właściwościach dekoracyjnych, dostępna w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach. Drugi to klasyczna kostka przemysłowa, która posiada jednolity kolor oraz prosty kształt klepsydry lub prostokąta. Kostki przemysłowe stosuje się w miejscach użyteczności publicznej, a więc przy budowie chodników, schodów, parkingów, placów oraz nawierzchni należących do różnych instytucji i przedsiębiorstw.

Najlepszej jakości kostka brukowa

Kostka brukowaZ racji przeznaczenia, jest szczególnie wytrzymała ze względu na nadmierny ruch pieszych i pojazdów. Jest odporniejsza na przeciążenia i zniszczenia, niż dekoracyjna kostka brukowa, którą stosuje się jedynie na bezpiecznych terenach wokół domu. Kostka przemysłowa jest gruba na około 8 centymetrów. To wystarczająca miara, by bezpiecznie mogły się po niej poruszać nawet pojazdy ciężarowe. Spacerując po mieście, najczęściej widzimy kostki w kolorze szarym, jednak spotkać można również bruk barwy czerwonej lub grafitowej. Produkowana jest bez tak zwanej fazy. Oznacza to, że posiada równe krawędzie i jest kładziona w minimalnych odstępach. Dzięki temu łatwiej po niej spacerować lub jeździć na rowerze. Kostka przemysłowa jest niezwykle wytrzymała zarówno na działanie temperatur, jak i na czynniki siłowe. Posiada wysoką odporność na nacisk, ścieranie, ogień oraz przemarzanie.

kostka brukowaNie przyjmuje wody i nie nasiąka nią. Bruk wykorzystywany w miejscach publicznych często ma chropowatą powierzchnię, bowiem ze względów bezpieczeństwa musi być antypoślizgowy. Wielu cenionych producentów realizuje zarówno zamówienia prywatne, jak i podpisuje umowy z miastami, udostępniając swoje materiały do budowy lub remontów chodników i ścieżek. Dobrym przykładem jest tu Bruk Bet Kostka brukowa tej firmy dostępna jest również w wariancie przemysłowym, zarówno w wersji Holland (prostokątnej), jak i Behaton (klepsydra). Obecnie stosuje się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań przy budowie dróg dla pieszych w miejscach publicznych. Jednym z nich są kostki brukowe ze specjalna fakturą z wypustkami, które można łatwo wyczuć pod podeszwą buta. Ich obecność ułatwia poruszanie się osobom niewidomym i stanowią drogowskaz.

Kostki brukowe przemysłowe muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Ich prostota i jednolitość wynika z niższych kosztów. Również sposób ich układania na nawierzchni ma praktyczny wymiar, taki sam, jak w przypadku wszelkich przestrzeni wspólnych. Estetyka i zabawa formą ustępują tu miejsca funkcjonalności i solidności wykonania, jednak jest to zupełnie oczywista sprawa.