Budowa lekkich hal namiotowych

Większości ludzi hala stalowa kojarzy się z bardzo ciężkimi, skomplikowanymi obiektami, które pełnią niezwykle istotną funkcję w przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych, podczas produkcji żywności czy nawet hodowli zwierząt. Jak się okazuje, istnieją także znacznie lżejsze konstrukcje, które można wznieść ponosząc mniejsze koszty i oszczędzając czas.

Hale z różnym wykończeniem

producent hal namiotowychMowa oczywiście o lekkich halach namiotowych, które coraz częściej można spotkać w wielu regionach Polski. Hale namiotowe mogą mieć bardzo wiele zastosowań ? są z powodzeniem wykorzystane jako magazyny, pawilony handlowe czy ujeżdżalnie dla koni. Ich konstrukcja nieco różni się od klasycznej hali stalowej obudowanej płytami warstwowymi. Elementy nośne, takie jak dźwigary kratownicowe, słupy, regle, stężenia czy podwaliny są oczywiście wykonane ze stali, jednak ich budowa i przekroje są znacznie mniejsze i mniej skomplikowane. Jest to możliwe ze względu na znacznie mniejsze obciążenie całej konstrukcji. Podczas projektowania i budowy należy jednak wciąć pod uwagę pewne czynniki środowiskowe, które są niezbędne w procesie projektowym. Wielkość hali namiotowej jest uzależniona od ilości wiązarów, czyli ram nośnych, które ze sobą połączymy. Jeden wiązar składa się ze słupów nośnych oraz belek dachowych, które często przybierają postać właśnie kratownicy.

producent hal namiotowychKonstruowanie układów kratowych, czyli prętów prostoliniowych połączonych ze sobą w węzłach przynosi bardzo wiele korzyści ? belki dachowe znacznie lepiej przenoszą wtedy obciążenia, obserwuje się mniejsze ugięcia i odkształcenia i znacznie prościej jest zamontować oświetlenie czy wentylację. Aby poszczególne wiązary nie przewracały się, a cała konstrukcja stanowiła jedność, konstruuje się tzw. stężenia. W zależności od rozwiązania, odległości pomiędzy poszczególnymi słupami oraz lokalizacji, wiatrownice (czyli belki stężające) montuje się w płaszczyźnie słupów lub dachu. Każdy sprawdzony producent hal namiotowych oferuje różne sposoby wykończenia ścian i dachu. Czasami całą elewację i pokrycie dachowe są wykonane z grubego tworzywa sztucznego, a czasami do słupów mocuje się blachę trapezową. Rodzaj zastosowanej okładziny najczęściej jest zależny od tego, jakie jest planowane przeznaczenie budynku.

Jeżeli wewnątrz będą poruszały się zwierzęta lub wózek widłowy, warto wykonać ściany ze sztywnej blachy trapezowej, którą trudniej uszkodzić niż elastyczne plandeki z tworzywa wzmocnione włóknem szklanym. Wybór jest więc uzależniony od wielu czynników, które uwzględnia projektant podczas tworzenia koncepcji obiektu.