Ekologiczne kotły z niską emisją spalin

W ostatnim czasie kładzie się coraz większy nacisk na instalację w domach ekologicznych pieców. Wprowadzone normy europejskie wymagają, by emisja spalin była jak najmniejsza, przez co zyskamy czystsze powietrze. Wiele miejscowości wprowadziło nawet programy częściowo dofinansowujące taką wymianę kotłów, dlatego chętnych nie brakuje.

Kocioł w wielu wersjach

kocioł 5 klasyNie wiadomo jednak czym się kierować podczas wyboru i jaki typ kotła wybrać, by przyczynić się do ochrony środowiska. Producenci w swoich ofertach coraz częściej podkreślają które modele spełniają wszystkie wymogi i nie emitują tak dużych ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Rozglądając się za nowym ekologicznym kotłem należy skupić się na kotłach 5 klasy. Są one bardzo ekologiczne, a w wielu wersjach także bezobsługowe. Jeśli inwestuje się w nowy, dość drogi piec warto postawić na modele całkowicie zautomatyzowane, które samodzielnie dostosowują wszystkie parametry pracy. Wiąże się to ze zmniejszeniem wydatków na ogrzewanie, a jednocześnie zapewnia duży komfort. Ekologiczny kocioł 5 klasy dostępny jest w wielu wersjach, również z podajnikiem pozwalającym na długą pracę bez ingerencji człowieka. System grzewczy jest zarządzany przez sterownik, a użytkownik zyskuje możliwość nadzorowania ich z poziomu aplikacji komputerowej.

kocioł 5 klasyWielu producentów w swoich ofertach posiada kotły ekologiczne zasilane zarówno pelletem, jak i eko-groszkiem. Piece wykonywane na zamówienie można modyfikować wedle swoich potrzeb. Zmianie podlega strona zamontowania podajnika, umiejscowienie czopucha oraz dodatkowe elementy, które mają zostać wykorzystane. Podczas wyboru właściwego pieca 5 klasy należy również zwrócić uwagę na stal, z jakiej został wykonany kocioł, ponieważ ma on posłużyć na lata. Warto wspomnieć, że kotły ekologiczne produkują nawet do 90% mniej popiołu w porównaniu z tradycyjnym piecem węglowym. Kupując modele z niską emisją dwutlenku węgla stawia się nie na tylko na wygodę domowników, ale również ochronę środowiska. Jednak trzeba za to zapłacić niemal kilkanaście tysięcy złotych. Zgodnie z wprowadzonymi wymogami do 2026 roku wszystkie piece pierwszej klasy muszą zostać wymienione na te ekologiczne.

Prędzej, czy później domownicy będą musieli zdecydować się na zakup nowego ekologicznego pieca, dlatego producenci tylko czekają na ten moment. Kotły z podajnikiem są bardziej ekologiczne i wygodniejsze, jednak ich cena bardzo zniechęca do zakupu. Nowych norm nie da się ominąć dlatego wybierając nowy kocioł należy wybrać typ, który spełni swoją rolę ogrzewając konkretny metraż.