Ekologiczne pozyskiwanie energii elektrycznej

panel słoneczny

Na to, że środowisko naturalne jest zagrożone, wskazują nie tylko ekolodzy. Produkcja ogromnej ilości smogu i zanieczyszczeń w miastach to rzeczywisty problem – są one przyczyną wzrostu emisji gazów cieplarnianych, a wzrost ten prowadzi do globalnego ocieplenia. Choć sformułowanie „globalne ocieplenie” dla wielu osób jest pustym frazesem, środowisko odczuje skutki tego procesu.

Zalety paneli słonecznych

panel słonecznyNadmierna ilość gazów cieplarnianych jest przyczyną zakwaszania oceanów, podwyższenia się temperatury (a co za tym idzie – topnienia śniegów w Arktyce), większej ilości opadów. Zanieczyszczone środowisko to także niebezpieczeństwo dla zwierząt. Wiele osób, którym zależy na ochronie środowiska, sięga więc po ekologiczne rozwiązania – można tu wymienić na przykład korzystanie z odnawialnych źródeł energii – do ogrzewania czy wytwarzania prądu. Jeśli chodzi o produkcję prądu – najlepiej sprawdzają się panele słoneczne – Szczecin na swoim przykładzie pokazał, co znaczy inwestycja w systemy fotowoltaiczne. Według powszechnie dostępnych danych, w Polsce aż 90% energii elektrycznej wytwarzanej jest w elektrowniach węglowych – a pył węglowy jest przecież substancją toksyczną (zawiera bowiem między innymi ołów), która nie tylko zanieczyszcza glebę i wody, ale także wpływa negatywnie na płuca istot żywych – zanieczyszczenie pyłem węglowym może bowiem prowadzić do chorób układu oddechowego.

panel słonecznyNic więc dziwnego, że coraz częściej mówi się o panelach słonecznych, które pozwalają wytwarzać prąd bez udziału węgla. Potrzebna jest jedynie energia słoneczna – a przecież jest ona darmowa, inwestycja w system fotowoltaiki jest więc jednorazowa: polega jedynie na zakupie niezbędnych urządzeń. Potem zaś nie musimy martwić się o rachunki, a wręcz przeciwnie – możemy liczyć nawet na skromny dochód, jeśli zdecydujemy się na integrację naszego systemu z publiczną siecią energetyczną. Wówczas, jeżeli nasz system fotowoltaiczny wytwarza więcej energii, niż jesteśmy w stanie zużyć w ciągu dnia, jej nadmiar może być po prostu oddany za wynagrodzeniem do sieci publicznej. Jeżeli jesteśmy przekonani do zakupu paneli słonecznych, warto jednak najpierw sprawdzić, czy budynek, na którym chcemy zainstalować solary, znajduje się w nasłonecznionym miejscu.

Zacienienie jest bowiem przyczyną mniejszego uzysku energii – może powodować duże straty. Upewnijmy się więc, czy na panele słoneczne nie będzie padał cień drzew czy słupów energetycznych. Pamiętajmy też o zachowaniu odpowiednich odstępów między modułem a kominem – wówczas unikniemy zacienienia panelu przez komin.